Gündem Haberleri

  Yaşar Büyükanıt Anıtkabir'de

  A.A
  14.05.2011 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Kara Harp Okulundan (KHO) 1961'de mezun olanlar, mezuniyetlerinin 50. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Anıtkabir'i ziyaret etti.

  BÜYÜKANIT ANITKABİR'DE / Foto Galeri

  Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt başkanlığındaki heyet, eşleriyle birlikte Aslanlı Yol'dan yürüyerek Ulu Önder'in mozolesine geldi.
  Daha sonra Büyükanıt, “KHO 1961'liler” yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi Atatürk'ün mozolesine bıraktı. Büyükanıt ve heyettekiler, saygı duruşunda bulundu.

  Büyükanıt ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Büyükanıt, burada Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:
  “Kara Harp Okulunun 1961 yılı mezunları olarak 50. yılımızda huzurunuzdayız. Uzun yıllar süren hizmetlerimiz boyunca prensiplerin, ilkelerin ve sonsuza dek yaşayacak düşünce sistemin yolumuzu aydınlatan ışık olmuştur. 'Cumhuriyeti kuranlar, Onu savunmaya muktedir olmalıdır' sözü yalnız beynimizde değil, kalbimizde ve davranışlarımızda da tek rehberimiz olmuştur. Yalnız meslek yaşantımızda değil, emekli olduktan sonra yaşantımızın temel değeri olarak yer almıştır.

  'Ne mutlu Türküm' diyerek dağılmış bir ümmetten millet yaratarak etnik temelden arınmış çağdaş bir milli görüşü bize armağan eden yalnız ufku değil, ufuk ötesini de gören ve hiç yanılmayan sana olan bağlılığımızın da kurumayacak köklerini de oluşturmuştur.

  Ulu Önderimiz, 'Hakimiyet kayıtsız ve şartsız milletindir' diyerek ve ilk Meclis'i açarak Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın millete dayanan ve zaferle sonuçlanan ateşini de yakan senin ulu ve güçlü önderliğindir. Bu eşsiz yaklaşımın, yalnız Türkiye için değil, tüm mazlum ülkeler için umut ışığı olmuştur. Çok sevdiğin Ruşen Eşref'e verdiğin bir resmin altında bir yazı var. Şöyle diyorsun, o tarihte İstanbul işgal altındaydı ve 'Bütün bu olumsuzluklar altında beni geleceğe umutla bakmamı sağlayan yetişmekte olan gençliğimize olan sonsuz güvendir'. Zaten büyük eserin olan Nutuk'un son sayfası da gençlere hitabınla son bulmaktadır. Cumhuriyeti gençlere emanet ediyorsun.

  Biz Kara Harp Okulu'nun 1961 yılı mezunları genç iken de o emanete sahip olduk, mezuniyetimizden 50 yıl sonra da emekli olarak yılmaz savunucularıyız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Biz 1961 mezunu askerler olarak eşlerimizle huzurunda saygıyla eğiliyoruz.
  Rahat uyu Atam.”

  Heyettekiler, daha sonra 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün de kabrine çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.
  Yaşar Büyükanıt, törenin sonunda Anıtkabir Komutanı Albay Nevzat Büyükceran'a 1961 yılı mezunları adına bir anı plaketi sundu.
  Törenin ardından aralarında emekli Orgeneral Edip Başer'in de bulunduğu heyettekiler, Anıtkabir'den ayrıldı.
  Kara Harp Okulu 1961 mezunlarının, daha sonra etkinlikler kapsamında Kara Harp Okulunda eğitim gördükleri sınıfları gezdikten sonra Harbiyeli Anıtı'na çiçek bırakacağı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı