Gündem Haberleri

  Yaşamkentliler'in umudu Demirel ve Ecevit'te

  Hürriyet Haber
  27.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bayındır Holding'in işletmekten vazgeçtiği Kemerburgaz'daki Yaşamkent'te kalan yaşlılar, tesisi açan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Bülent Ecevit, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Valisi Erol Çakır ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Bülent İlik'e birer faks çekerek, tesisin kapanmaması için destek istediler. Yaşamkent'e yerleşirken ömürlerinin sonuna kadar kalmayı planlayarak evlerini sattıklarını belirten yaşlılar, fakslarında kapanma kararıyla yıkıldıklarını belirttiler.

  Mürüvvet Olgun, Sadi Gevrek, Nuran Eruysal, İtalo Bogetti, Melahat Yazıcı, Fikret Kırcalı ve Fatma Döndü Eryılmaz'ın imzaladığı yazıda, ‘‘Önceden bilgi verilmeksizin ani bir kararla Yaşamkent'in kapanacağını öğrenmemiz, hele ki kararın bize bayram öncesi bildirilmesi bayramımızı zehir etti’’ denildi.

  Valililiğin kimsenin sokakta kalmayacağı yönündeki açıklamasına rağmen, Bayındır Holding, yaşlıların önce ay sonuna kadar çıkmalarını istedi. Ancak 5 yaşlının gidecek yer bulumaması nedeniyle ayrılamaması yüzünden Şubat sonuna kadar süreyi uzattı. Çoğu 75 yaşın üzerindeki yaşlılara 2 hemşire ve 2 bakıcı bakacak. Geceleri ise doktor, ambulans, sosyal hizmet uzmanı, santral memuresi kalmayacak. Yaşlılar, gece ambulans ve doktor bulunmaması yüzünden tedirgin olduklarını belirttiler.

  Danimarka'daki benzerleri örnek alınarak kurulan Yaşamkent'e ise hâlâ bir işletmeci bulunamadı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı