Gündem Haberleri

  Yaşamın İçinden

  Hürriyet Haber
  06.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mirasın kanlı yüzü

  8 aralık gecesi Konyaaltı'nda duyulan iki el silah sesi, Antalya'yı ayağa kaldırdı. Lüks bir Mercedes'in içinde iki kişi kafalarına birer el ateş edilerek öldürülmüş bulundu. Gelişmeler ise ürkütücüydü

  YENİ bir bin yılın son günleriydi. Antalya'da da her yerde olduğu gibi yeni yıl için hazırlıklara başlanmıştı. 1900'lü yılların son Aralık ayı. Ayın 8'inci günü. Gecenin sessizliğini iki el silah sesi bozdu. Art arda gelen bu silah sesleri üzerine devriye görevi yapan bir polis otosu yol kenarında park halinde bulunan bir aracın içini kontrol etti. Karşılaştığı manzara korkunçtu. 07 VF 800 plakalı lüks Mercedes'in içinde iki kişi vardı. İkisi de başlarının arkasından yani yakın mesafeden edilen ateşle öldürülmüştü. Sıçrayan kanlar arabanın camından süzülüyordu. Yapılan otopsiside ise herhangi bir darp izine rastlanmamıştı.

  KATİL SOLAKTI

  Antalya'nın en büyük toprak ağalarından birisi olarak kabul edilen Ali Ünal Kartop'un söylentiye göre malvarlığı trilyonlarla ölçülüyordu. İki çocuk babası Kartop, cinayetten 4 ay önce eşi Aşana Kartop ile evlerini ayırmış ve ayrı yaşamaya başlamışlardı. Arabada herhangi bir boğuşma izine rastlanmadığı için olayı araştıran Antalya Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekipleri katil ya da katil zanlılarının Kartop'un tanıdığı birisi olduğunu düşünüyordu. Kartop ve Günay Zengin'i öldüren merminin çıktığı silahı kullanan kişinin solak olduğu da tespit edilmişti. Cinayet Masası ekipleri araştırmalarınI Kartop'un yakınları üzerine derinleştirilmeye başladı.

  MİRAS CİNAYETİ

  İlk olarak ifadesine başvurulan kişi; Ali Ünal Kartop'un ayrı yaşadığı eşi Aşana Kartop oldu. Karakolda çelişkili ifadeler verince gözaltına alındı. Aşana Kartop ile birlikte çelişkili ifadelerden dolayı gözaltına alınan bir diğer sanık ise Aşana Kartop'un eniştesi restoran işletmecisi Adem Pakır'dı. Önceleri Günay Zengin ile beraberliği olduğu için kıskançlık cinayeti üzerine duran polis, daha sonra olayın miras yüzünden kaynaklanmış olduğuna kanaat getirdi. Olayın içine derinlemesine doğru inildiğinde azmettirici oldukları iddiasıyla gözaltına alınan sanıkların tetikçileri olarak da Zafer Çakıroğlu ve Mustafa Yavuz gözaltına alındı.

  POLİSE SIZDIRDILAR

  İddiaya göre tetikçiler 10 milyar lira için pazarlık yapmışlardı. Fakat paralarını alamadıkları için olayı polise aksettirip cinayetin su yüzüne çıkmasına yardımcı olmuşlardı. Trilyonlarla ifade edilen miras yüzünden işlendiği ortaya konan cinayetin üç sanığı çıkartıldıkları mankemede tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sanıklar poliste suçlarını itiraf etmelerine rağmen mahkemede olayı kendilerinin işlemediği söy-

  leyerek iddiaların iftiradan ibaret olduğunu söyledi. İki çocuk sahibi olan Kartop'lar böylelikle ölen babaları ve cezaevine giden anneleri yüzünden öksüz kaldılar.

  YENİ GELİŞMELER

  Cinayet kısmi olarak çözülmüş, sanıklar ise mahkeme tarafından tutaklanarak cezaevine gönderilmişti. Bu arada olayın laboratuvar incelemeleri için araç içinde bulunan ip uçları Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Labarotuvarı'na gönderildi. Katil zanlılarıyla bir süre görüştüğü düşünülen Kartop'a ait araba

  nın arkasında bulunan kıl örnekleni ile sanıkların kılları arasında yapılan karşılaştırma olaya başka bir boyut kazandırdı. Yapılan karşılaştırma sonucu hem kıl yapıları hem de renkleri farklılık gösterdi. Bütün iddiaları çürütecek yeni bir gelişme yaşandı. Acaba cinayet iki tetikçi zanlısı olarak gözaltına alınan iki kişi tarafından mı üstleniyordu?

  KATİL KİM?

  Son mahkemede tetikçi oldukları iddasıyla tutuklanan Zafer Çakıroğlu ve Mustafa Yavuz susma haklarını kullanarak olayla ilgili bir açıkla

  ma yapmadı. Mirasa konmak için eşini öldürtmeye azmettirdiği gerekçesiyle tutuklanan Aşana Kartop ve eniştesi Adem Pakır ise suçlamaların iftiradan ibaret olduğunu iddia etti. Sadece zengin olduğu için öldürülen Ali Ünal Kartop ve tek suçu yanlış yerde, yanlış zamanda bulunmak olan sevgilisi Günay Zengin cinayeti şimdi farklı bir boyut kazandı. Eğer kıl örnekleri tetikçilere ait değilse son olarak arabanın arkasında oturanlar kimdi ve ne konuşmuşlardı? Kısacası cinayetin üzerindeki kalın sis perdesi henüz tam anlamıyla kaldırılamadı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı