Gündem Haberleri

  Yaşamak için 3 yıl bekledi

  İdris TİFTİKÇİ/DHA
  27.08.2012 - 21:55 | Son Güncelleme:

  Dünyaya kalp hastası olarak geldi Alime. 3 kez ameliyat oldu, 4’üncüsü de şarttı. 3 yıl geçti, bir türlü ameliyat sırası gelmedi. Geçen süreye 7 yaşındaki Alime’nin kalbi daha fazla dayanamadı.

  DOĞUŞTAN kalp damarlarında tıkanıklık bulunan Alime Cengiz, doğduğu günün ertesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ameliyata alındı. Alime’ye 10 aylıkken 2, 4 yaşındayken de 3’üncü kalp ameliyatı yapıldı. Ancak bu müdahaleler yeterli olmayınca, doktorlar 2009’da yeni bir ameliyata karar verdi.

  17’nci sıradaydı

  Alime’nin adı ameliyat bekleyen 17’nci hasta olarak sıraya yazıldı. Fakat Alime, 30 Temmuz 2012’de sıra henüz gelmeden yaşamını yitirdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan baba Ramazan Cengiz, Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği’ndeki doktor, hemşire ve çalışanlardan şikâyetçi oldu.
  Baba Cengiz, dilekçesinde ameliyat listesinin hastane görevlileri tarafından doğru düzgün tutulmadığını, ameliyat için tutulan listeye uyulmadığını, çocuğunun ameliyatının yapılmamasının veya başka hastaneye sevkinin yapılmamasında ihmal olduğunu iddia etti.

  Listeye uyulmuyor

  Kızının ölümünden 6 ay önce Çapa’ya giderek doktorla görüştüğünü belirten Baba Cengiz dilekçesinde, “Kızımı ameliyat olması için sevk eden doktor ile görüştüm. Doktor, ameliyathaneden sorumlu doktoru arayarak, yatış işlemi gerçekleşmiyorsa çocuğun sevkinin başka bir hastaneye verilmesini istedi. Bunun üzerine tekrar beklemeye başladık. Sorumlular cezalandırılsın” ifadelerini kullandı. Anne Naciye Cengiz, “3 sene boyunca hep aramalarını, hep o sırayı bekledim” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı