Gündem Haberleri

  Yaşam standardı düşüyor

  Hürriyet Haber
  04.11.2001 - 07:47 | Son Güncelleme:

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Özcan,"Başta öğretmenler olmak üzere eğitim çalışanları, OECD ülkelerinin yaşam standartlarını yakalamak bir yana, kendi ülkemizin yaşam standartlarının da altına düşmüş durumdadır" dedi.

  Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, ''Türkiye'de başta öğretmenler olmak üzere eğitim çalışanları, OECD ülkelerinin yaşam standartlarını yakalamak bir tarafa, kendi ülkemizin yaşam standartlarının da altına düşmüş durumdadır'' dedi. 
  Aksaray'daki Sendika Merkezi'nde, ''Öğretmenlerin Türkiye'deki Durumu ve OECD Ülkelerindeki Öğretmenlerin Durumu'' konulu basın toplantısı yapan Özcan, ülkede yaşanılan sıkıntıların her gün biraz daha arttığını söyledi. 
   Özcan, bu kadar olumsuz tablodan, toplumun geniş kesimlerinin yanında eğitim sistemi ve onun en önemli ayaklarından birini oluşturançalışanların da ciddi şekilde etkilendiğini ifade ederek, şöyle konuştu: 
  ''Başta öğretmenler olmak üzere eğitim çalışanları, OECD ülkelerinin yaşam standartlarını yakalamak bir tarafa, kendi ülkemizinyaşam standartlarının da altına düşmüş durumda. OECD ülkelerinde 15 yıllık bir öğretmenin yıllık maaşı 28 bin 519 dolara tekabül etmektedir. Bu, Türkiye'de aynı şartlarda görev yapan öğretmenlerin maaşlarıyla karşılaştırıldığında komik bir durum ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de görev yapan 15 yıllık öğretmenin yıllık maaşı 3 bin 987 dolara ancak denk geliyor. OECD ülkelerinde ders başına 42 dolar alınırken, Türkiye'de ise bir saatlik dersin ücret karşılığı 1.25 dolardır. Rakamlar da öğretmenlerin yaşam standardını ortaya koyuyor. Canını dişine takan bir öğretmen, bu durumda nasıl verimli olsun, nasıl öğrencisine yön versin.'' 
  Özcan, ''ek derslerin kesileceği'' yönündeki söylentilerin  öğretmenleri rahatsız ettiğini belirterek, ''Bu tür söylentilerin ilgililer tarafından konuşulması dahi eğitime ve ülkenin geleceğine vurulacak en büyük darbedir'' dedi. 
      
  OECD ÜLKELERİNDE ÖĞRETMEN MAAŞLARI- 
      
  Şuayip Özcan'ın verdiği bilgiye göre, bazı OECD ülkelerinde 15 yılgörev yapan tecrübeli bir öğretmenin maaş göstergesi şöyle:
    
     .Ülke               Yıllık Yasal             Ders başına
     Maaş ($)        Alınan maaş ($)
     ------------        -------------                    ---------------
     Avustralya             36.175                     45
     Belçika                 27.464                     43
     Danimarka            31.000                     48
     Fransa                  29.615                     47
     Macaristan            11.066                     20
     Meksika                14.708                     18
     Çek Cumhuriyeti      9.342                     13  
     Almanya                38.640                     53
     Yunanistan             24.337                     39
     Japonya                 41.201                     85
     İngiltere                  38.010                     48
     ABD                       32.713                     34
     Ülkeler Ortalaması   28.519                     42

   (a.a.)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı