Gündem Haberleri

  'Yasaklı gazeteye ilan'a dava

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 14:49 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ramazan Tekin hakkında, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle dava açtı.

  Başsavcı Kanadoğlu, Ramazan Tekin hakkında hazırladığı iddianameyi, yargılamanın yapılacağı Yargıtay 4. Ceza Dairesi`ne gönderdi.

  İddianamede, halen başka bir suçtan tutuklu bulunan Tekin`in, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili olarak görev yaptığı dönemde görevini kötüye kullandığı belirtildi. İddianamede, Tekin`in, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik`in görev nedeniyle şehir dışında bulunduğu 26-27 Ağustos 1999 tarihlerinde, 17 Ağustos depremiyle ilgili olarak, OHAL Bölgesi`ne sokulması ve dağıtılması yasaklanan Özgür Bakış isimli gazetenin 26 Ağustos 1999 günlü sayısına, Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına başsağlığı ilanı verdiği bildirildi.

  İlan verilirken, hiçbir fiyat ve piyasa araştırması yapılmadığının belirlendiği kaydedilen iddianamede, Tekin`in, bu ilan için gerekli olan 500 milyon lira ödemeyi de Özel Kalem Müdürü`nün imzası olmadan usulsüz "verile emri" düzenletmek suretiyle belediye bütçesinden ödettiği belirtildi.

  İddianamenin sonunda sanık Tekin`in, Türk Ceza Kanunu'nun "görevi kötüye kullanma" hükmünü düzenleyen 240. maddesine göre 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması istendi.

  Ramazan Tekin, önümüzdeki günlerde Yargıtay 4. Ceza Dairesi`nde hakim önüne çıkacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı