Gündem Haberleri

  Yasaklayın

  Ender TÜRKKAN / DHA
  13.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde çevreciler, doğaya ve çevreye zarar verdiği, orman yangınları ile trafik kazalarına davetiye çıkardığını öne sürdükleri cip safarilerin yasaklanması için valilik ve kaymakamlığa başvurdu.

  Çevreciler Ağustos ayında Marmaris’te safari yapan 110 cipi izlemeye aldı. Zaman zaman bazı gönüllüler de ciplerde şoför olarak çalıştı. Tespit ettikleri kuralsızlıkları, fotoğraf ve görüntülerle belgeledi ve rapor tuttu. Amaçlarının kimsenin ekmeğiyle oynamak olmadığını belirten Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, cip safarilerin tespit ettikleri zararlarını sıralarken şunları söyledi: "Ciplerin büyük kısmı eski model. Su tabancaları yasak olmasına rağmen kullanılıyor. Müşterileri, attıkları çöplerle geçilen güzergahları kirletiyor. Orman bölgesindeki yol güzergahında ise cipler bitkilerin toz bulutu ile kaplanmasına neden oluyor. Sürücü ve müşteriler sigara içiyor. Çok küçük yaşta çocuklar da safariye katılıyor"

  100 bin turist gezdiriyorlar

  Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ ise ciplerin ve müşterilerinin, çevrecilerin iddia ettiği zarar ve tehlikelere yol açmadığını savundu. Marmaris’te 6 firmaya bağlı, sayıları 110 ila 150 arasında değişen ciplerin, her yıl yaklaşık 100 bin turisti gezdirdiğini, bu turistlerin de yaklaşık 3 milyon YTL döviz girdisi sağladığını kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı