Gündem Haberleri

  Yasak tesiste eylem

  Hürriyet Haber
  08.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Greenpeace üyeleri, Çevre Bakanlığı'nın faaliyet izni vermemesine rağmen çalıştırılan İzmit Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma Ünitesi'nde zincirli eylem yaptı. Kendilerini tesisin kapısına 5.5 saat süreyle zincirleyen eylemciler gözaltına alındı.

  Çevre örgütü Greenpeace (Yeşil Barış) örgütü üyesi bir grup, Çevre Bakanlığı'nın faaliyet izni vermemesine karşın çalıştırıldığını ileri sürdüğü İzmit'teki Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma Ünitesi'nde eylem yaptı. Kendilerini tesisin kapısına zincirlerle 5.5 saat süreyle bağlayan çevreciler, çilingirle kilitleri açtıran jandarma tarafından gözaltına alındı.

  İzmit Büyükşehir Belediyesi'nce, Solaklar Köyü yakınına yap-işlet-devret modeli ile 480 milyon marklık dış krediyle gerçekleştirdiği Çevre Entegre Projesi'nde yapımı tamamlanan Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma Ünitesi, dün Greenpeace'nin eylem günüydü. Sabah saatlerinde İzmit'e gelen Greenpeace Türkiye Temsilcisi Tolga Temüge önderliğindeki 10 kişilik çevreci grup, kendilerini tesislerin kapısına zincirlerle bağladı. Tolga Temüge yaptığı açıklamada, Çevre Bakanlığı'nın faaliyet izni vermediği tesisin çevreye zarar verdiğini ve eylemlerini ilerde yeniden gerçekleştireceklerini bildirdi.

  2 AYDIR ÇALIŞIYOR

  Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma Ünitesi İşletme Müdürü Saim Salman, tesislerde 2 aydan bu yana deneme niteliğinde atık yakıldığını doğruladı. Salman, ‘‘Çevre Bakanlığı'nın henüz lisans vermediği doğru. Bize yakma faaliyetinin durdurulması yönünde bir yazı da gönderdiler. Ancak lisans alma çalışmaları sürerken, yakılmayan, ne olduğu ve nasıl çalıştığı bilinmeyen tesise nasıl lisans verilir anlamak mümkün değil. Bu tesis çalışacak, bakanlık da verileri değerlendirecek ve lisans verilip verilmemesine de o zaman karar verecek’’ dedi.

  İzmit'in Solaklar Köyü yakınlarında yaptırılan ve Çevre Bakanlığı ile İzmit Büyükşehir Belediyesi arasında tartışma konusu olan Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma Ünitesi'nin çevreye zararlı olduğu görüşünü savunan Çevre Bakanlığı faaliyet izni vermedi. Büyükşenhir Belediyesi ise tesislerin Avrupa standartlarında olduğunu, en son teknolojinin kullanıldığını ve son sistem filtreler yerleştirildiğini ileri sürerek lisans talebinde ısrar etti. Bakanlığın karşı çıkmasına rağmen, iki ay önce de tesislerde deneme niteliğinde atık yakılmaya başlandı.

  Kendilerini kapıya zincirlediler

  Görevlilerin durumu bildirmesi üzerine olay yerine gelen jandarma, geniş güvenli önlemi aldı. Tüm ikazlara rağmen Greenpeace üyeleri eylemi sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi. Bunun üzerine saat 14.00 sıralarında jandarma müdahale etti. Çağrılan çilingire kilitler açtırıldı. Açılmayan kilitler ise demir testeresiyle kesildi ve 5.5 saatlik eylemden sonra 10 Greenpeace üyesi gözaltına alındı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı