Gündem Haberleri

  Yasak nasıl delinir?

  Hürriyet Haber
  24.08.2006 - 19:47 | Son Güncelleme:

  Bir çok yönü ile insanı düşündüren, hatta bazılarını şaşırtan bir AB çelişkisini yine Avrupa Birliği’nin yayın sitesinden öğrenmek çok hoş geldi bana. Avrupalılar ya çok uyanık, ya çok saf. Ya çok zeki ya çok aptal. Buna siz karar verin. Aşağıdaki haber şu anda internette söfr yapabilir. Daha once okumuş da olabilirsiniz. Ama okuyun yine. Hatta fazlaca düşünmeden.. (Sezai BAYAR / Ankara)

  “Avrupa Birliği, Türkiye'de en çok tartışılan, ancak en az bilgi sahibi olunan konuların başında geliyor. ABHaber.com ise yaklaşık 6 yıldır doğru ve tarafsız habercilik anlayışından ödün vermeden Türkiye kamuoyunu bilgilendirme çabasını sürdürüyor. Karşısına çıkan tüm güçlüklere karşın da buna devam edecek.

   

  Geçen ay içerisinde Kayseri'de yaşanan bir olay ABHaber.com Yayın Kurulu'nu hem güldürdü, hem duygulandırdı, hem de çabalarımızı güçlendirerek sürdürme konusunda kararlılığımızı pekiştirdi. Bu olayı siz okuyucularımızla, bundan böyle sık aralıklarla biraraya geleceğimiz bu sütunda paylaşmak istiyoruz.

   

  Kayseri'de, AB tarama süreci konusunda, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer ile Türkiye'nin AB Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp'in de katılımlarıyla önemli bir toplantı yapılmaktadır.

   

  Bürokratlar ve STK temsilcilerinin de bulunduğu toplantıda, katılımcılardan biri, tarama sürecinde Avrupa Komisyonu raporlarının neden gizli tutulduğunu sorar. Büyükelçi Demiralp, bu gizliliğe gerek olmasa da Komisyon'un bu yönde kararı olduğunu söyler. Hemen ardından ekler: “Ama bu konuda size bir tavsiyede bulunabilirim. ABHaber.com sitesini izleyin, bu raporları orada bulabilirsiniz.”

   

  Aynı soru Büyükelçi Kretschmer'e de yöneltilir. Büyükelçi de herkesi şaşırtan şu yanıtı verir: “Ne diyebilirim, bu konuda alınmış Komisyon kararı var. Bu raporlar açıklanamıyor. Ama Sayın Demiralp'in de söylediği gibi, bunlara ABHaber.com'dan ulaşabilirsiniz. Hatta bu siteyi takip ederseniz, AB hakkında daha çok şeyler öğrenebilirsiniz...”

   

  Diplomasi ve AB sürecini yakından izleyenler, çok değerli Büyükelçi Demiralp ile deneyimli ve başarılı bürokrat Kretchmer'in aslında bir çok konuda anlaşamadıklarını, çetin müzakereleri olduğunu bilir. Ancak her ikisinin de uzlaştığı bir konu var: ABHaber.com'un habercilik ve yayın başarısı.

   

  Bu olayı sizinle paylaşmak istememizin nedeni, bunun ABHaber.com'un hedefinde başarıyla ilerlediğinin bir göstergesi olması: Sansasyondan ve her türlü propagandadan uzak, bilgiye dayalı, doğru, tarafsız habercilik. Bu anlayışımızdan ödün vermeyen tutumumuz, bizleri bugün hem AB hem Türkiye tarafında, dahası AB sürecini savunan veya bu sürece muhalif çevreler için de temel referans kaynağı durumuna getirmiştir. “

   

  ABHaber.com'un başarısının arkasında gecesini gündüzüne katan onlarca değerli gazeteci, akademisyen, uzman, stajyerin emeği ve yüzlerce ABHaber dostunun katkı ve destekleri var”

   

  Sezai Bayar

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı