GeriGündem Yasak kalkmazsa seçim olmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yasak kalkmazsa seçim olmaz

FP Genel Başkanı Recai Kutan, milletvekili seçimlerinin 18 Nisan'da yapılabilmesi için ana koşullarının, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312'nci maddesinin kaldırılması olduğunu söyledi.

Kutan, FP Genel Merkezi'nde toplanan Başkanlık Divanı'na ara verildiği sırada, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, bir gazetecinin, ‘TCK’nın 312'nci maddesi kalkmadan seçimler olabilir mi?' sorusuna, ‘‘Hayır. Ana şart, 312 kalkacak’’ karşılığını verdi.

TCK'nın 312'nci maddesi, ‘halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkca tahrik etmek’ fiilini düzenliyor.

Kutan'ın ertelemeye yönelik net açıklamasına karşına, FP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ise farklı yorumda bulundu, gazetecilerin ‘TCK’nın 312'nci maddesi kalkmadan seçimler yapılabilir mi?' sorusu üzerine, hem seçimlerin olacağını, hem de demokratikleşmenin önündeki engellerin kaldırılacağını ifade etti. Kapusuz, ‘‘312'nci madde kalkmazsa yine de seçimler olacak’’ yanıtını verdi.

Yenişehir'e modern aday

Kutan, Altınpark Anfa Salonu'nda dün belediye başkan adaylarını tanıttı. Konuşmasında Erbakan ve eski RP'liler için başsavcının idam istemesini eleştiren Kutan, ‘‘Apo'dan dolayı idam cezasını kaldırma gayreti içinde olanlar, diğer yandan ise bu ülkeye hizmet etmiş, başbakanlık yapmış bir insan hakkında idam cezası istiyor’’ dedi. Bu arada FP'nin başı açık Mersin Yenişehir belediye başkanadayı Gülizar Açık, ilgi odağı oldu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle