Gündem Haberleri

  Yasak aşk cinayetinin sanıklarına ceza yağdı

  Ali GÜLER/KONYA, (DHA)
  31.10.2007 - 14:01 | Son Güncelleme:

  KONYA'nın Sarayönü İlçesi'nde, TIR şoförü, evli ve 4 çocuk babası 44 yaşındaki İsmail Özaltın'ı yasak aşk yaşadığı gerekçesiyle keserle öldürüp, cesedini kuyuya atan, ardından da TIR'ını yakan Lütfiye Ural ve 3 çocuğuna ceza yağdı.

  28 Eylül 2006 tarihinde Konya'nın Sarayönü İlçesi'nde İsmail Özaltın'ın cesedi su kuyusunun içinde bulunmuştu. Bunun üzerine araştırma yapan jandarma ekipleri, Özaltın'ın Sarayönü İlçesi'nde gayrimeşru ilişki yaşadığını belirlediği Ülfet Ural'ın evine baskın düzenlemiş, annesi Lütfiye Ural, evli kardeşi Şerife Şahin ve erkek kardeşleri Yusuf ve Kenan Ural'ı gözaltına almıştı. Anne Lütfiye Ural, kızı Şerife Şahin ve oğulları Yusuf ve Kenan Ural, cinayeti Özaltın'ın evli olduğu halde Ülfet Ural'la ilişki yaşaması nedeniyle işlediklerini itiraf etmişlerdi. Yusuf ve Kenan Ural'ın ise cinayetin ardından TIR'ı yaktıkları ve Özaltın'ın cep telefonunu da aldıkları ortaya çıkmıştı.

  Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar 60 yaşındaki Lütfiye Ural, evli kızı 30 yaşındaki Şerife Şahin, oğulları 18 yaşındaki Yusuf ve 24 yaşındaki Kenan Ural katılırken, tutuksuz yargılanan diğer kızı Ülfet Ural katılmadı. Mahkeme, Yusuf Ural ile kardeşi Kenan Ural'a TCK 82/1 maddesi gereği ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek adam öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Sanıkların yargılanma sürecindeki iyi halleri ve tutukluluk süresini gözönünde bulunduran mahkeme, cezayı 25'er yıl hapis cezasına indirdi. Ayrıca, her iki sanığa da İsmail Özaltın'ın cep telefonu ve parasını çaldıkları gerekçesiyle ‘hırsızlık’ suçundan 8'er ay, TIR'ını yaktıkları gerekçesiyle de ‘mala zarar verme’ suçundan 3'er yıl 4'er ay hapis cezası verildi. Böylece Yusuf Ural ile kardeşi Kenan Ural, toplam 29'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Anne Lütfiye Ural ile kızı Şerife Şahin de ‘cinayete iştirak etmek’ suçundan 122şer yıl 10'ar ay hapis cezası aldı. Ülfet Ural'ın ise beraatine karar verildi.

  Davanın Nisan 2007'de görülen ilk duruşmasında Kenan Ural, cinayeti tek başına işlediğini söylemişti. Ancak mahkeme, Ural'ın ifadesini inandırıcı bulmayarak diğer sanıklara da ceza vermiş oldu.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı