Gündem Haberleri

  Yasağı, yasakla

  İsmail AKTAŞ / İSTANBUL
  16.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun (BTK) 22 Ağustos’ta internete 4 farklı filtre getireceğini duyurması üzerine sosyal paylaşım sitelerinde örgütlenen onbinlerce kişi, dün 31 ilde ‘Yasaklamak yasaktır’ ve ‘İnternetime dokunma’ sloganlarıyla sokaklara döküldü.

  TAKSİM'DE İNTERNETİME DOKUNMA EYLEMİ / WEB TV

  Eylemlerde yapılan konuşmalarda, yasaklamanın keyfi ve hukuka karşı olduğu vurgulandı.

  İstanbul’daki eylemin adresi İstiklal Caddesi’ydi. Aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve sanatçıların da bulunduğu onbinlerce kişi saat 14.00’te Taksim Meydanı’nda buluşup Galatasaray’a yürüdü. “Devlet elini internetten çek” ve Susma haykır, sansüre hayır” sloganları atan grup, “BiTiK internet”,”Yes We Ban”, “İnternete sehven giriyoruz” ile “İnternetime dokunma” dövizleri taşıdı. Grubun en önünde ise “İnternetime dokunma” pankartı yer aldı. Eylemcilere Genç Siviller, Sansüre sansür, Ekşi Sözlük gibi birçok grup da destek oldu.

  TAKSİM'DE "İNTERNETİME DOKUNMA" EYLEMİ / FOTO GALERİ

  ANKARA'DA İNTERNETİME DOKUNMA EYLEMİ


  Ankara’da ise internet kullanıcısı yüzlerce genç, Sakarya Caddesi’nde toplanarak, “Zıpla, zıpla, zıplamayan sansürcü” diyerek oldukları yerde zıplayıp, hem eğlendiler, hem çevredekileri eğlendirdiler.

  Antalya’da Aydın Kanza Parkı önünde buluşan internet kullanıcıları da yüzlerindeki ’V for Vendetta’ (Diktatör bir rejime bireysel bir başkaldırının nasıl toplumsal hale geldiğinin anlatıldığı filmdeki kahraman) maskeleri taktı. Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde dün öğrenciler ve ilçede yaşayan yabancıların da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi, ‘İnternetime Dokunma’ eylemi düzenledi. Ellerinde ‘Adam haksız beyler toplanın’, ‘İnternete sehven giriyoruz’, ‘Hedef 2023, Kafa M.Ö. 2023’ yazılı pankartlarla İskele Meydanı’nda toplanan eylemciler, internet kullanıcılarının ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim hakkının engellenmesini kınayan sloganlar attı. Grup, internet yasaklarını alkışlarla protesto ederek eylemine son verdi, sessizce dağıldı.

  Mouse’una dokunan eline dokunur

  İnternet yasaklarına karşı ‘Yasaklamak yasaktır’ adıyla oluşturulan sitede şu manifesto yer alıyor: “Önce; blog yazmayın dediler, video izlemeyin. Sonra şu siteye giremezsin. Uyuma Türkiye! Elini sürdürme klavyene, DNS ayarlarına dokundurtma! Mouse’una dokunan eline dokunur. Unutma Türkiye! Blog yazmak, video izlemek, müzik dinlemek, porno izlemek, haktır! Bugün internetini kirleten, yarın hayatını kirletecek. İnternetine dokunmalarına izin verme! Yasaklamak yasaktır!”

  EKŞİSÖZLÜK'TEKİ 15 MAYIS 2011 DEKLARASYONU
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı