Gündem Haberleri

  Yasadışı dinleme kurbanıyım

  ANKARA
  08.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MİT- Yargıtay- Çakıcı olayında adı geçen Yargıtay eski Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya, yasadışı dinleme mağduru olduğunu öne sürdü, “Türk yargısı ağır baskı altında” dedi.

  Adalet Bakanlığı müfettişlerinin hakkında düzenledikleri raporlarda, art niyetli davrandıklarını iddia eden Yalçınkaya, müfettişlerin tanık ifadelerini çarpıttığını savundu. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay’ın “görevi kötüye kullanma ve suç delillerini gizleme” ile Yalçınkaya’nın “çıkar amaçlı suç örgütüne üye olma, rüşvet alma” suçlarından yargılanmasına Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’nde dün devam edildi. Batman Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Yalçınkaya, üzerine atılı suçları kabul etmediğini, dosyasında aleyhine olan delillerin yasadışı yollarla elde edildiğini savunarak, özetle şunları söyledi:

  En kolay av seçildim

  “Sosyal ilişkilerim nedeniyle en kolay av olarak seçildim. Hakkımdaki hiçbir iddianın doğru olmadığı soruşturmalarda ortaya çıktı. Yasadışı dinlemeler sonrasında hakkımdaki telefon dinleme kayıtları tesadüfen elde edildi. Yasadışı deliller hiçbir şekilde delil olarak kullanılamaz. Bunu elde eden kamu görevlileri hakkında yasal işlem yapılmalı. Yıllık iznimi iptal ederek, bir kişi hakkındaki soruşturmaya müdahale etmekle suçlanıyorum. İznimi kendi irademle sonlandırdım. Mehmet Aktarlı adındaki kişiye ‘öldürmeye tam teşebbüs’ suçlamasıyla dava açtım. Ankara 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi de yaralamak suçundan ceza verdi.”

  Görevden alınmıştı

  Ercan Yalçınkaya’nın ismi MİT-Yargıtay-Çakıcı olayında gündeme geldi. Yalçınkaya’nın ismi, eski Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya’nın, Alaattin Çakıcı davası nedeniyle müteahhit Hakkı Süha Şen ve MİT’çi Kaşif Kozinoğlu ile yaptığı görüşmeler ekseninde geçmişti. Yalçınkaya’nın, Şen’in oğlunun İstanbul’daki davasını etkilemeye çalıştığı öne sürülmüştü. Yalçınkaya, iddialar nedeniyle Yargıtay’daki görevinden alınmış, hakkında açılan davada ise beraat etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı