Gündem Haberleri

  Yasa kalktı ama düşünce hala yargılanıyor

  Hürriyet Haber
  19.04.2004 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'ne uyum kapsamında yapılan yasa değişikliklerine karşın Türkiye'de düşünce suçu kavramının ortadan kaldırılmadığı belirtildi. 2003 yılında "düşünce suçu" tanımına giren 774 dava görüldü.

  Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın hazırladığı "2003 Düşünce Özgürlüğü Raporu", TBMM'de kabul edilen uyum yasalarına rağmen, düşünce özgürlüğü davalarının bu yılda da sürdüğünü gözler önüne koydu.

   

  Raporda, 2003 yılında "resmi görüşe uymayan düşünceler dile getirdikleri için siyasi partiler, hükümet dışı kuruluşlar, gazeteciler, yazarlar ve sanatçılar üzerindeki baskıların sürdüğü" belirtildi.

   

  Raporda, sözlü ya da yazılı olarak dile getirilen görüşler, kitap, gazete, dergi gibi yayınlarda düşüncelerin açıklanması nedeniyle en az 774 dava görüldüğü bildirildi.

   

  DAVA BOMBARDIMANI

   

  Rapora göre 2003 yılında Türk Ceza Yasası'nın "devleti, cumhuriyeti, emniyet ve askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif etme" suçunu düzenleyen 159'uncu maddesi uyarınca en az 70 dava açıldı.

   

  Yine 2003'te sonuçlanan 21 davada 7 mahkumiyet, 14 beraat kararı verildi. 

   

  Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) "Irk, bölge, sınıf, mezhep, din ve dil ayırımı gözeterek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçunu düzenleyen 312'nci maddesi uyarınca en az 68 dava açıldı.

   

  Bunlardan 2003 yılında sonuçlanan 26 davadan 10'u mahkumiyet, 16'sı beraatle sonuçlandı. Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) "Yasadışı örgütün açıklamalarını yayınlama" suçunu düzenleyen 6'ncı maddesi uyarınca en az 175 dava açıldı. Sonuçlanan 91 davadan 84'ünde mahkumiyet çıktı.

   

  "Ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü aleyhine propaganda yapma (bölücülük propagandası)" suçunu düzenleyen TMY'nin 8'inci maddesi uyarınca en az 38 dava açıldı.

  Bu davalardan 35'i sonuçlandı, 13'ünde mahkumiyet kararı verildi.

   

  "Yasadışı örgütün propagandasını yapma" suçunu düzenleyen TMY'nin 7. maddesi uyarınca da en az 39 dava açıldı.

   

  Raporun kitaplara ilişkin bölümünde kitapların yasaklanması, yayıncı ve yazarlara yönelik yargılamaların sürdüğü vurgulanarak yıl içinde en az 40 kitap hakkında dava açıldığına işaret edildi.

   

  "SAYIN ÖCALAN" DAVALARI

   

  Rapora göre TCK'nın "Yasadışı örgüte yardım ve yataklık etme" suçunu düzenleyen 169'uncu maddesi, 2003 Ağustos ayında değişiklik yapılmasına ve uygulama alanı daraltılmasına rağmen en çok başvurulan madde oldu.

   

  Bu madde özellikle Kürt sorunu konusunda görüşlerini açıklayan kişiler, yayın organları, siyasi partiler üzerinde en önemli tehdit olmaya devam etti.

   

  Rapora göre, dava sayısını arttıran bir neden de basın açıklamalarında yer verilen "Sayın Öcalan" ifadesi oldu. Raporda, savcıların, bu kelimeleri kullanmayı "yasadışı örgüte yardım ve yataklık" suçu olarak değerlendirdiği ve 2003 içinde çoğu bu ifadeden kaynaklanan en az 174 dava açıldığı belirtildi.

   

  Bu davalardan 116'sının sonuçlandığı kaydedilen raporda, 58 davada beraat, 58 davada ise mahkumiyet kararı verildiği kaydedildi.Raporda, yoğun davalar nedeniyle kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

   

  "Kürt sorunu odaklı haber ve yazılara yer veren günlük Yeniden Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılar devam etti. Gazetenin Yazıişleri Müdürü Mehmet Çolak ve sahibi Ali Çelik Kasımoğulları'na 2003 yılında sonuçlanan davalarda verilen cezalar toplam 476 milyar TL'ye ulaştı. Cezalar nedeniyle gazete Şubat 2004'te yayın hayatına son vermek zorunda kaldı."

   

  BASINDA KAPATMALAR

   

  Çeşitli gazete ve dergilerle ilgili olarak açılan davaların sonunda toplam 370 gün kapatma kararı verildiğine dikkat çekilen raporda RTÜK'ün de radyo ve televizyonlar için toplam 480 gün yayın durdurma cezası uyguladığı vurgulandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı