Gündem Haberleri

  Yasa gereği 3 bakan istifa edecek

  Hürriyet Haber
  22.02.2011 - 14:41 | Son Güncelleme:

  12 Haziran'da yapılacak genel seçimler için gözler TBMM'de alınacak seçim kararına çevrildi. AK Parti grup başkanvekilleri, milletvekili seçiminin 12 Haziran 2011 tarihinde yapılmasına ilişkin teklifi TBMM Başkanlığı'na sundu. Seçim kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasından beş gün sonra Anayasa'nın 114'ncü maddesine göre, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın görevlerinden istifa etmesi gerekiyor.

   

  Seçim kararının Meclis Genel Kurulu'nda alınmasının ardından, karar Resmi Gazete'de yayımlanacak ve siyasi partilerde aday listesi telaşı yaşanmaya başlanacak. Siyasi parti liderleri ise seçim kararının alınmasının ardından daha çok meydanlarda olacak.

   

  ÜÇ BAKAN İSTİFA EDECEK

   

  Seçim kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasından beş gün sonra Anayasa'nın 114'ncü maddesine göre, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın görevlerinden istifa etmesi gerekiyor. Üç bakanın yerine ise Başbakan yine Anayasa'ya göre ya Meclis'ten ya dışarıdan atama yapacak. Başbakan'ın 2007 seçimlerinde olduğu gibi üç bakanlığa dışarıdan atama yapacağı iddia ediliyor. 

   

  ATALAY: 2 HAFTA SONRA BAKANLIK'TAN AYRILACAĞIM

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, haziran içerisinde genel seçim yapılacağını anımsatarak, “Biliyorsunuz İçişleri bakanları, seçimlerden üç ay önce görevlerinden ayrılırlar. Ben de iki hafta sonra Bakanlık'tan ayrılacağım” dedi.

  KAMU GÖREVLİLERİ İSTİFA EDECEK

  Seçim kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasından 1 hafta sonra aday olacak memurların da görevlerinden ayrılmaları gerekiyor. Aday olmak isteyen hakimler, savcılar, yüksek yargı mensupları, öğretim elemanları, memurlar, belediye başkanları, subaylar, astsubaylar, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, seçim kararının ilanından başlayarak yedi gün içinde görevlerinden istifa edecekler. Milletvekili olmak isteyen TOBB, Türkiye Barolar Birliği, Türk Tabipler Birliği, Türkiye Eczacılar Birliği, TESK, Türk-İş, Hak-İş, TİSK, Mimar ve Mühendis Odaları, Kamu-Sen, Memur-Sen gibi oda, birlik ve sendika başkanları ile yönetim kurulu üyeleri de yine 1 hafta içinde görevlerinden ayrılmak zorunda kalacak. İstifa eden memurlar eski görevlerine geri dönebilirken, oda ve sendika yöneticileri ayrıldıktan göreve dönemeyecek.

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı