GeriGündem Yasa çıksın ne yapacağımı görürsünüz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yasa çıksın ne yapacağımı görürsünüz

Yasa çıksın ne yapacağımı görürsünüz
refid:25613096 ilişkili resim dosyası

Çankaya Köşkü’nde Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelashvili’yle ortak basın toplantısı yapan Cumhurbaşkanı Gül, HSYK düzenlemesi önüne geldiğinde veto edip etmeyeceği sorularına muhatap oldu. Gül, bunun üzerine “Tasarının nasıl çıkacağına bakmak lazım. Önce bir yasa çıksın, o zaman ne yapacağımı görürsünüz” karşılığını verdi.

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül “HSYK düzenlemesi ile ilgili yasayı veto edecek misiniz?” sorusuna “Yasa çıksın o zaman ne yapacağımı göreceksiniz” yanıtını verdi. Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili’yi Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılayan Gül, ortak basın toplantısında gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi: “Geçen haftaki çabalarımı biliyorsunuz, ben bir Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi için uğraştım. Buradaki esas amaç, yargı çerçevesinde tartıştığımız bir konunun Anayasa ile halledilmesi değil. Aynı zamanda iktidar ve muhalefetin işbirliği ile bir sıkıntının halledilmesi olacaktı. Bu topluma da bir moral niteliğini taşıyacaktı. Maalesef gerçekleşmedi. Tasarının nasıl çıkacağına bakmak lazım. Genel Kurul’da değiştirilebilecek
şeyler olabilir. Böyle bir durum olabilir. Nasıl çıkacağına bakalım. Önce bir yasa çıksın, o zaman ne yapacağımı görürsünüz.”

DOSYASININ GELMESİNİ BEKLİYOR

Gül, Ergenekon davasından 5 yıldır tutuklu olan kanser hastası olan İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu’na ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi: “Kamuoyunda şöyle bir kanı var. Cumhurbaşkanı istediği mahkûmu resen affedebilir. Halbuki durum öyle değil. Rahatsız olan bazı mahkûm ve yargılananlar var. Bunlara hep insani olarak bakıyorum. Bunlardan birisi de sayın eski rektördür (Fatih Hilmioğlu). Gerek hasta olanların, gerekse yaşları çok ilerlemiş olanların dosyalarının bir an önce önüme gelmesini arzu ediyorum ki, ben de o zaman üstüme düşeni yapabileyim. Bu konuların hızlandırılması ve çalışmaların daha titiz yapılmasıyla ilgili talimatlarım oldu.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle