GeriGündem YAŞ’ta Ecevit’e özel uygulama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YAŞ’ta Ecevit’e özel uygulama

Anıtkabir'de Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında dün düzenlenen tören, teamülerde sık rastlanmayan uygulamalara sahne oldu. Günlük programına Yüksek Askeri Şûra ile başlayan Ecevit, öğle saatlerinde Anıtkabir'deki törene katıldı.

Ecevit'in Şûra üyeleriyle Anıtkabir'de katıldığı törende ilk farklı uygulama, heyetin Aslanlı Yol yerine, çok daha kısa olan arka yoldan Atatürk'ün mozolesine gelmesi oldu.

Ardından Şûra üyeleri adına Ecevit, Atatürk'ün kabrine kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan ve üzerinde ‘‘YAŞ Üyeleri’’ yazan bir çelenk bıraktı.

Sık rastlanmayan bir uygulama da Anıtkabir Özel Defteri'nin imzalanmasında ortaya çıktı. Ecevit, mesajını kendi yazmak yerine, daha önceden hazırlanıp deftere yazılan metne imza attı. Ecevit'in sadece imzaladığı defterdeki hazır metinde, şunlar yer aldı:

‘‘Yüksek Askeri Şûra, TSK'nin çok sağlıklı bir kurumudur. Aynı zamanda laik Cumhuriyetin önde gelen bir güvencesidir. Eşsiz Önder Büyük Komutan Atatürk‘e, Askeri Şûra üyelerinin sarsılmaz bağlılıklarını ve yürekten saygılarını sunarım.’’

Bunun ardından, Ecevit’in daha önce saat 15.30'da düzenleyeceği basın toplantısının ertelendiği duyuruldu. Bazı TOBB üyeleri bu ertelemeye Ecevit'in Şûra nedeniyle yaşadığı yoğun temponun neden olduğunu ifade ederken, erteleme gerekçesinin koalisyonun anahtar isimleri ANAP Lideri Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın İstanbul'da olmasından kaynaklandığı da belirtildi.

Başbakan, Bush gibi korunuyor

Başbakan Bülent Ecevit'in koruması, ABD Başkanı George Bush ile aynı düzeyene getirildi. Başbakan'ın araçla çıkışları ve güzergahlarında ani değişikliklerle şaşırtma yapılıyor. Dün akşam Başbakanlık'tan önce 'boş' bir konvoy ayrıldı. Ardından Ecevit'in konvoyu çıktı ama Protokol Yolu yerine, Cinnah Caddesi'ni kullandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle