Gündem Haberleri

  YAŞ öncesi iki kritik cümle

  Hürriyet Haber
  01.08.2009 - 12:51 | Son Güncelleme:

  Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesi söylenen iki "kritik cümle", Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) terfi, tayin ve emeklilik işlemlerinin görüleceği toplantıda, hükümet ile asker kanadın "başka konuları"da görüşmeye hazır olduklarının mesajı olarak algılanabilir.

  YÜKSEK ASKERİ ŞURA'DAN FOTOĞRAFLAR

  İlk kritik cümle hafta içinde Başbakan Tayyip Erdoğan'dan geldi.     

  Erdoğan üzerine vurgu yaparak ve "çok" kelimesini iki kez tekrarlayarak, "Önümüzde çok çok önemli şura toplantısı var" dedi. 

  İkinci kritik cümle ise dün akşam KKTC Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'dan geldi.

  Başbuğ, Kıbrıs Barış Harekatı'nın başarılı olmasını o dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile Genelkurmay Başkanı Semih Sancar arasındaki uyuma bağladı.

  Başbuğ bunu "Devletin zirvesindeki uyum" olarak niteledi ve "Sancar ve Ecevit saygı, uyum ve anlayış birliği içinde hareket etti" dedi.

  ERDOĞAN NEYİ KASTETTİ?

  Peki TSK'nın komuta kademesinin yıllardan beri belli teamüllere göre şekillendiği (Birkaç istisna hariç) YAŞ neden sadece "önemli" değil de, "çok çok önemli" olabilir?

  AKP ve Gülen cemaatini hedef alan irtica ile mücadele belgesinin altında imzası olduğu ileri sürülen ve 3 yıldır terfi dosyası

  UĞUR ERGAN YAZIYOR

  değerlendirmeye alınmayan Deniz
  Kıdemli Albay Dursun Çiçek bunun nedeni olabilir mi?

  Veya bu yıl emekliye ayrılacak olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile yerine gelmesi beklenen Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e yönelik olduğu iddia edilen suikast planı ve bununla ilgili tutuklanan teğmenler midir, YAŞ'ı “çok çok önemli" yapan?

  Ya da emekli veya muvazzaf komutanların adının geçtiği, bazılarının da tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen Ergenekon'un TSK içinde yapılandığına dair ortaya atılan iddialar mıdır?

  PAŞA'NIN MESAJI NE?

  YAŞ'a başkanlık yapan Başbakan Erdoğan'ın bu kritik cümlesine karşılık İlker Paşa'nın ağzından çıkmış "hassas yanıt" olarak değerlendirilebilecek "Devletin zirvesinde uyuma" vurgu yapılması, TSK'nın rahatsızlığının mı, yoksa uyuma ihtiyaç duyulduğunun bir mesajı mıdır?

  Erdoğan'ın her defasında "Devletin zirvesinde tam uyum vardır" demesine rağmen, asker acaba "Arzu edilen uyum henüz sağlanmadı mı" demek istemiştir?

  Bu tür soruları çoğaltmak mümkün. Sorulara yanıt alınıp, alınmayacağı ise bir muamma.

  Gerçek olan ise YAŞ öncesi iki kritik cümlenin kayıtlara geçmesi.

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı