GeriGündem YAŞ kararları açıklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  80
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YAŞ kararları açıklandı

YAŞ kararları açıklandı
refid:21146615 ilişkili resim dosyası

Üç gün süren Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) alınan kararlar dün akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunuldu. Kararlar Gül'ün onayının ardından Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden kamuoyuna duyuruldu. Böylece listeler ilk kez internet üzerinden açıklanmış oldu. Açıklanan YAŞ kararlarına göre, 56 general ve amiral ile 40 tutuklu komutan emekli edildi. YAŞ kararlarıyla Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aslan Güner yaş haddinden emekli olurken yerine Korgeneral Raif Akbaş getirildi.

Sitede yayınlanan kararlar şöyle:

- 29 general ve amiral bir üst rütbeye terfi ettirildi
- 33 general ve amiralin görev süresi bir yıl uzatıldı
- 47 albay general ve amiralliğe yükseltildi.
- 55 general ve amiral kadrosuzluk sebebiyle, 1 amiral de yaş haddi sebebiyle emekli edildi. 56 general ve amiral 1 Eylül'de emekli olacak.
- 40 tutuklu komutan emekli edildi.
- 2. Ordu Komutanı Servet Yörük, Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) komutanı oldu. Daha önce EDOK Komutanı Nusret Taşdeler idi.
- Korgeneral Galip Mendi orgeneral rütbesine yükseltilerek 2. Ordu Komutanı olarak atandı.
- İnternet Andıcı davasından hakkında yakalama kararı çıkan, ancak GATA’da tedavi altında tutulan Nusret Taşdeler YAŞ üyesi olarak kaldı.

İŞTE EMEKLİ EDİLEN 40 TUTUKLU KOMUTAN

Haklarında kesin hüküm olmayan ancak değişik darbe suçlarından tutuklu olan ve durumları YAŞ'da görüşülen 40 general ve amiral bu yıl emekliye sevkedildi. Böylece TSK’da alt kadrolardaki sıkışıklık yaşanması önlenmiş oldu.

Emekliye sevkedilen general ve amiraller şunlar:
Korgeneraller: İsmail Hakkı Pekin, Nejat Bek, Korkut Özarslan, Mehmet Eröz, Tevfik Özkılıç, Yurdaer Olcan (Karacı); Korcan Pulatsü, Ziya Güler (Havacı).
Tümgeneraller: Ahmet Yavuz, Gürbüz Kaya, Salim Erkal Bektaş, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Berkay Turgut, Bekir Memiş, Fehmi Canan (Karacı), Beyazıt Karataş, Güngör Kurubaş (Havacı); Halil Helvacıoğlu (Jandarma).
Tuğgeneraller: M. Ali Yıldırım, Kasım Erdem, Lokman Ekinci, Gökhan Gökay (Karacı); Mustafa İlhan (Havacı); Ali Aydın, Bulut Ömer Mimiroğlu (Jandarma).
Koramiraller: Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç.
Tümamiraller: Mücahit Şişlioğlu, Cem Gürdeniz, Fikret Güneş.
Tuğamiraller: Abdullah Gavremoğlu, Ahmet Türkmen, İsmail Taylan, Nadir Hakan Eraydın, Serdar Okan Kırçiçek, Cem Aziz Çakmak, Levent Erkek, Mehmet Fatih Ilğar, Turgay Erdağ.

UĞUR ERGAN / ANKARA

Suriye cephesine yeni komutan

Görevi Anadolu’yu İran, Irak ve Suriye’den gelecek saldırılara karşı korumak olan  2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı oldu. Orgeneral Yörük’ün yerine  de bölgeyi iyi bilen Elazığ’daki 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi getirildi.

HARP AKADEMİLERİ

YAŞ kararlarıyla Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aslan Güner yaş haddinden emekli olurken yerine Korgeneral Raif Akbaş getirildi.

TSK'nın internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Yüksek Askerî Şûra; 03 Ağustos 2012 tarihinde tamamlanan Ağustos ayı olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumlarını görüşerek karara bağlamıştır.

30 Ağustos 2012 tarihinden geçerli olmak üzere; (29) general ve amiral bir üst rütbeye, (47) albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; (33) general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır.

Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 55 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren, 1 amiral ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2012 tarihinden itibaren emekli olacaklardır.

Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak 30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakâr ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle