Gündem Haberleri

  YARSAV: Müfettişler kariyer tenziline uğratıldılar

  A.A
  14.01.2011 - 16:46 | Son Güncelleme:

  Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, HSYK'ya bağlı görev yapacak Teftiş Kurulunun oluşturulmasında “deneyimli ve kıdemli Adalet Başmüfettişlerinin başvurularının alınmasına karşın kıdem, liyakat, deneyimleri göz ardı edilerek, aralarında HSYK üyelik seçiminde YARSAV tarafından desteklenen bir başmüfettişin ve YARSAV üyesi bir başmüfettişin de bulunduğu çok sayıda müfettişin adeta kariyer tenziline uğratıldığı” öne sürüldü.

  Kurulun yazılı açıklamasında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) bağlı görev yapacak Teftiş Kurulunun oluşturulmasına ilişkin çalışmaların tamamlandığı, hiçbirinde oy birliğinin sağlanamamasına karşın tüm atamaların gerçekleştiği bilgisine ulaşıldığı belirtildi.

  Açıklamada, “Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulunun, başta başkanı olmak üzere herhangi bir kritere uyulmadan oluşturulan listenin özellikle Adalet Bakanlığı listesinden seçilen ve Cumhurbaşkanı tarafından meslek dışından atanan HSYK üyelerinin birlikte hareket etmeleri ve mutabakatıyla belirlendiği, bu kadar önemli bir konuda uzlaşmaya dahi yanaşılmadığı, böylece Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulunun çok da muteber olmayan geleneklerinin Kurula taşınması iradesinin ortaya konulduğunun anlaşıldığı” görüşüne yer verildi.

  Bu yolla, aslında istenildiği taktirde, kurula bağlı bir bağımsız teftiş yapılanması oluşturulabilecekken, doğrudan bakanlık teftişinin kurula taşınmasının tercihe ve amaca şayan görüldüğünün anlaşıldığı ve izlendiği anlatılan açıklamada, aynı yöntemin HSYK'ya üye seçim sürecinde ve genel sekreterlik kadrolarının oluşturulmasında da kullanıldığı, bakanlık kadrolarının kurula taşınması ve kurulun bakanlığın bürosu haline dönüştürülme sürecinin devam ettiği iddia edildi.

  Meslek mensubu olmayan ve Cumhurbaşkanı tarafından atanan üyelerin bakanlık müfettişleri arasından yargıç ve cumhuriyet savcılarının tüm mesleki yaşamlarını etkileyecek yetkilerle donatılmış kurul müfettişlerinin sicillerini inceleyip, seçip, ayıklayarak, atamasını yapabilecek ve haklarında görüş bildirecek kadar bilgi sahibi olmalarının manidar bulunduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Bu sürede konunun uzmanı olmayan kişilerce yapılan değerlendirmenin sağlıklı olduğu hususunda camiada derin kuşku doğmaktadır. HSYK'nın oluşmasının hemen ertesinde çıkarılan kararnamelerde de aynı adaletsiz yöntemin izlendiği ve birçok mağduriyetin yaşatıldığı hatırlardadır.

  Deneyimli ve kıdemli Adalet Başmüfettişlerinin başvurularının alınmasına karşın kıdem, liyakat, deneyimleri göz ardı edilerek, aralarında HSYK üyelik seçiminde YARSAV tarafından desteklenen saygın bir başmüfettişin ve YARSAV üyesi bir başmüfettişin de bulunduğu çok sayıda müfettiş, adeta kariyer tenziline uğratılmışlardır.
  HSYK yasasının 3. maddesinin 7. fıkrasında yer alan 'Kurul mahkemelerin bağımsızlığı ile hakimlik ve savcılık teminatını gözeterek adalet, tarafsızlık, doğruluk ve dürüstlük, tutarlılık, eşitlik ehliyet ve liyakat ilkeleri çerçevesinde görev yapar' hükmünü hatırlatır, ilgilileri yasaya uyma konusunda gerekli özeni göstermeye davet ederiz.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı