Gündem Haberleri

  YARSAV: HSYK seçimlerinden çekilin baskısı var

  Zeynep GÜRCANLI- Aysel ALP
  08.08.2014 - 13:31 | Son Güncelleme:

  Türkiye pazar günü yeni Cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başına gidiyor.Ancak Cumhurbaşkanı'ndan hemen sonra, Türkiye bir başka seçim daha yapacak; Türkiye'deki hakim ve savcılar, Ekim ayında Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerini belirleyecekler.

  HSYK seçimleri için yargı camiasında müthiş bir kulis faaliyeti yaşanıyor.

  Seçimler için daha şimdiden adaylarını açıklamış tek oluşum ise YARSAV.

  YARSAV'ın listesi dışında seçimlere yine organize şekilde liste sunması beklenen ise, yargıda birlik platformu olacak. Ancak, yargı çevrelerinde hükümet tarafından desteklendiği konuşulan platform, henüz aday listesini net şekilde ortaya koymadı.

  "NE CEMAATLE, NE DE HÜKÜMETLE..."

  HSYK seçimleri öncesinde YARSAV Başkanı Murat Arslan Hürriyet'e konuştu.
  Seçim takviminin 25 Ağustos'tan önce açıklanması gerektiğini belirten Arslan, 5 Ekim'de yapılması gereken seçimlerin tarihinin, Kurban bayramına denk gelmesi nedeniyle 13 Ekim olarak ilan edilmesini beklediklerini söyledi.

  Bu seçime kazanmak için girdiklerini vurgulayan Arslan, "Kazanmak için giriyoruz ama kaybedeceksek de onurumuzla kaybedeceğiz. Ne cemaatle ne de hükümetle işbirliği yapıyoruz. Bütün amacımız yargı bağımsızlığı. Sloganlarımız da 'ne cemaat ne hükümet, tam bağımsız yargı' ile 'herkes için her zaman hukuk' ve 'bugün mağrur yarın mağdur olmamak için her zaman hukuk' . Dolayısıyla bu seçimi kaybetsek de çok sağlam, muhalif güç olarak ayakta duracağız" dedi.

  Seçim çalışmalarının sosyal medya üzerinden devam ettiğini belirten Arslan, seçimde oy kullanacak 14 bin hakim ve savcıya gönderilmek üzere broşür hazırladıklarını anlattı. Bu broşürlerin pazartesiden itibaren gönderilmeye başlanacağını söyledi. Arslan, adaylarının Edirne'den Hakkari'ye kadar tüm illerde adliye ziyaretleri yaparak, kendilerini anlattığını açıkladı.

  "SEÇİMDEN ÇEKİLİN BASKISI YAPILIYOR"

  Yargı kulislerinde "YARSAV'ın cemaat adaylarını HSYK'ya taşıyacağı" söylentileri yayıldığını, bunun bilinçli bir propaganda olduğunu söyleyen Arslan, "Biz ne cemaatle ne hükümetle yol yürüyemeyiz. Listemizdeki 11 ismin tamamı kendi adayımız" dedi. Arslan, seçimden çekilmeleri için hükümet kanadından büyük bir baskı geldiğini belirtirken, "Arkadaşlarımıza seçimden çekilmezseniz Cemaate yapılan operasyona siz de dahil edileceksiniz mesajları alıyoruz" diye konuştu.


  Çarşaf liste olması halinde YARSAV'ın 3 bin civarında oy potansiyeli olduğunu belirten Aslan, 4 bin 500 hakim ve savcının ise herhangi bir tarafa yakın olmadığını, sonucu da bu oyların belirleyeceğine dikkat çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı