Gündem Haberleri

  Yarın Mevlit Kandili

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, dinlerin öncelikli gayesinin insanlara güzel ahlakı kazandırmak olduğunu belirterek, ''İslam, bir ahlak dini olarak insanlığı kurtuluşa ve hidayete davet etmektedir'' dedi.

  Hazreti Muhammed'in doğum yıldönümü, yarın Mevlit Kandili ile kutlanacak.

   

  Bardakoğlu, Mevlit Kandili dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında, örnek şahsiyet Hazreti Peygamber'in daha yakından tanınması gerektiğini kaydetti.

   

  Peygamber ahlakıyla yetişen insanların dünya ve ahirette kurtuluşa ereceklerini vurgulayan Bardakoğlu, şunları kaydetti:

   

  ''O, Yüce Allah'tan bir rahmet olarak insanlığa gönderilmiş, bir rahmet peygamberi olarak inananların gönüllerinde taht kurmuştur.

   

  Allah'ın insanları kurtuluşa davet eden mesajlarını insanlara ulaştıran peygamberler, Allah tarafından insanlığa gönderilmiş birer rahmet elçisidir. Yüce yaratıcının insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi, şüphesiz Hazreti Muhammed'dir. İslam dini inanç ve ahlakı birbirine bağlamış ve en güzel ahlak sahibi olarak da peygamberi tanıtmıştır.

   

  İslam Peygamberi de her defasında yüksek ahlakı tamamlamak için gönderildiğini ifade eder. Bugüne kadar müminler de Hazreti Peygamber'in üstün ahlakını ve örnek şahsiyetini hayatlarının mihveri, eğitimlerinin rehberi yapmaya çalışmışlardır.''

   

  İslam'ın, bir ahlak dini olarak insanlığı kurtuluşa ve hidayete davet ettiğini anlatan Ali Bardakoğlu, ilahi dinlerin öncelikli gayesinin de insanlara güzel ahlakı kazandırmak, bu yolla kamil insanıve birbirini sayan ve seven, birbirinin derdine koşan, güzellikte yarışan mükemmel toplumu oluşturmak olduğunu kaydetti.

   

  Hazreti Peygamberi özellikle genç nesillerin daha yakından tanınması gerektiğini belirten Bardakoğlu, şöyle devam etti:

   

  ''O'nu ve getirdiği evrensel mesajı gençlerimize tanıtarak özümsemelerini sağlamalıyız.

   

  Mevlit Kandili'nde vatandaşlarıma mesajım, sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in hayatını, örnek şahsiyetini ve öğretisini tanıtan kitapları okuyarak onu daha yakından tanımaları ve öğrendiklerini hayatlarına aktarmaya çalışmalarıdır. Mevlit Kandili'nin bu yönelişe vesile olmasını niyaz ediyorum."

  MEVLİT KANDİLİ'NDE MEVLANA MÜZESİ'NE ÜCRETSİZ ZİYARET


  Mevlit Kandili nedeniyle Mevlana Müzesi'nin ücretsiz ziyarete açılacağı bildirildi.

  Konya Valiliği'nden yapılan açıklamada, ünlü düşünür ve mutasavvıf Mevlana Celaleddini Rumi'nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi'nin, kutsal gün ve gecelerde ücretsiz ziyarete açıldığı anımsatıldı.

  Açıklamada, 1 Mayıs'da Mevlit Kandili nedeniyle 19.00-23.00 saatlerinde Mevlana Müzesi'nin ücretsiz ziyaret edilebileceği kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı