Gündem Haberleri

  Yarın Kadir gecesi

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Kadir gecesinin Kuranı Kerim'in ifadesiyle 'bin aydan daha hayırlı bir gece' olduğunu belirterek, ''Bu geceyi Kuran ahlakına yönelme, her türlü kötülüğü ve çirkinliği terk etme başlangıcı kabul edelim'' dedi.

  Mehmet Nuri Yılmaz, yarın kutlanacak Kadir Gecesi nedeniyle yayınladığı mesajda, Ramazan ayının sonuna yaklaşıldığı bu günlerde kutlu bir gece olan Kadir gecesine erişmenin huzur ve mutluluğunun yaşandığını belirtti.

  Yılmaz'ın mesajı şöyle:

  "İşte Kuran, değerlerin fütursuzca çiğnendiği, zorbalık ve vahşetin hüküm sürdüğü bir ortamda insanlığın ufkunda bir güneş gibi doğmuş, getirdiği ahlak ve fazilet ilkeleriyle her türlü insanlık dışıuygulamalara son vermiştir. İnsana gerçek değerini bahşetmiş ve ona layık olduğu seviyeye yükseltmiştir. O hayat gerçeğinin adeta bir kullanım kılavuzudur. Düşünceyi ibadet sayan, düşünceyi körelten her türlü fiil ve eylemi yasaklayan Kuran'dan istifade edebilmek ancak onuokumakla ve üzerinde düşünmekle mümkün olabilir.

  Bunun mesajını belirli bir çağa, belirli bir kültür ve bilgi birikimine bağlamak mümkün değildir. Kuran'dan sonra, ilahi mesajı ihtiva eden başka bir kitap gelmeyeceğine göre, yüce kitabımızın, evrensel ve çağlar üstü mesajının her zaman ve her mekanda insanlara takdim edilmesi önem arz etmektedir. O günlerde, olduğu gibi günümüzdede Kuran'ın, getirdiği evrensel mesajlara ihtiyacımız vardır.

  Bütün insanlar, huzur ve güven dolu bir hayata erişmenin özlemini çekmekte ve böyle bir yaşayış olmak da bütün insanlığın en temel hakkıdır. İlahi irade, bu mukaddes hakkı bütün insanlara bahşetmiş, insanları bu kutsi makamdan, mahrum bırakma yetkisini hiçbir kimseye vermemiştir. Bu ilkelerden uzaklaşan fert ve toplumların çektiği sıkıntıları, tarih kaydetmekte, günümüzdeki tezahürlerini ise hep birlikte yaşayarak görmekteyiz.

  Bugün de dünyanın karşılaştığı buhranların en büyük sebebi vicdanlarda bütün insanlığı kucaklayacak umumi merhamet duygularının yokluğu, insanların hukuka saygılı olmasını sağlayacak hak ve adalet duygularının sarsılmış olmasıdır. Fertler ve toplumlar, sadece kendi menfaatlerini düşünmekte ve onu elde etmeye uğraşmaktadırlar. Elde edilecek menfaatin, meşru, helal olup olmadığı düşünülmemekte, güçsüzlerin haksızlığa uğrayan mazlumların, zayıfların, arşa yükselen feryatları bile duyulmamaktadır."

  Yılmaz, Kadir Gecesi'nde, nefretin yerine, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmaya gayret etmek gerektiğini vurguladığı mesajını, ''Bu geceyi, Kuran ahlakına yönelme,her türlü kötülüğü ve çirkinliği terketme başlangıcı kabul edelim, dargınlıklara, kırgınlıklara son verelim'' diyerek, tamamladı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı