Gündem Haberleri

  Yarım saatte tonlarcası yakalanıyor, Avrupa'ya kilosu 1 Euro'dan satılıyor

  İHA
  05.05.2017 - 09:44 | Son Güncelleme:

  Bursa’nın İznik gölünde her gün yakalanan tonlarca gümüş balığı Avrupa’ya ihraç ediliyor. Sürüler halinde gezerken ağlara takılan gümüşlerin kilosu 1 euroya satılıyor. Balıkçılar gümüş balığının daha önceki yıllarda İznik gölünde günde 15 ton yakalandığını, şimdi 5 tona düştüğünü söylüyor.

  BALIK TÜCCARLARINA TONU 2 BİN LİRADAN SATILIYOR

  Yılda 4 ay yakalanan gümüş balığı avı başladı. İznik Gölü'nde de sadece Avrupa’da tüketilen gümüş balıkları avlanıyor. Göl kıyısında sürüler halinde gezen minik gümüş balıklarını yakalamak için İznikli balıkçılar seferber oluyor. Balıkçılar, göl kıyısını ağlarla çevirip tonlarca gümüş balığını yarım saatte yakalıyor. Balıkçılar, daha sonra gelen balık tüccarlarına tonunu 2 bin liradan satıyor. 

  KİLOSU BİR EURO'DAN AVRUPA'YA İHRAÇ EDİLİYOR

  Tüccarlar da kilosunu 1 eurodan İtalya, İspanya, Yunanistan başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Yakalaması kolay olan ve iyi gelir getiren gümüş balığı 4 ay boyunca İznik ve Orhangazili balıkçıların yüzünü güldürüyor. Türkiye’de pek bilinmeyen ve tüketilmeyen gümüş balığını işleyen Avrupa Birliği üyeleri ise kilosunu 14 eurodan satıyor.

  15 TONDAN 5 TONA DÜŞMÜŞ

  22 yıldır İznik gölünde balıkçılık yapan İsmail Tangül, “Gümüş balığını İznik gölünde nisan ve aralık arasında tutuyoruz. Bu balıklar kıyıda sürüler halinde yaşıyor. Avrupa ülkeleri tercih ediyor. Ülkemizde bu balık bilinmiyor. Avrupa ise küçüklerini alıyor. Fritözde kızartıp yiyorlar. Bu balığı dünyaya Yunanistan tanıttı. Avrupa işlemesini yapıyor ve kilosunu 14 eurodan satıyor. Gümüş balığı daha önceki yıllarda İznik gölünde günde 15 ton yakalanıyordu. Şimdi günde 5 ton yakalanabiliyor” dedi.

  İhracatçı firma sahibi Ahmet Demir, “Bu balığı biz Avrupa ülkelerine 20 yıldır ihraç ediyoruz. Biz kilosunu 1 avrodan ihraç ediyoruz. Bu balık yılda 4 ay boyunca yakalanabiliyor. İznik gölünden günde 5 ton balık çıkıyor” şeklinde konuştu.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı