Gündem Haberleri

  Yarım milyondan fazla kişi aşılandı

  hurriyet.com.tr
  18.11.2009 - 10:51 | Son Güncelleme:

  İnfluenza A (H1N1) virüsüne karşı geliştirilen aşı Avrupa ülkelerinde bugüne kadar yarım milyondan fazla kişiye uygulandı.

  Domuz gribini engellemek amacıyla Avrupa’da çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Araştırmacı ilaç firması GlaxoSmithKline (GSK) tarafından influenza A (H1N1) virüsüne karşı geliştirilen aşısı Avrupa ülkelerinde bugüne kadar yarım milyondan fazla kişiye uygulandı.

  Yetkililer, aşının GSK’nın daha önce kuş gribine yol açan H5N1 virüsüne karşı geliştirdiği aşıya benzer emniyet profili sağladığını kaydediyorlar.

  Çocuklarla ilgili klinik araştırmaların ilk sonuçları olumlu
   
  6 – 36 ay arasında 200 çocuğun katılımı ile İspanya’da yürütülen bir klinik araştırmanın ilk sonuçları da belli oldu. 51 çocuğun verileriyle yapılan ara değerlendirme, adjuvanlı aşının ilk dozu uygulandıktan 21 gün sonra güçlü bir bağışıklık sağlandığını ve bu konuda uluslararası ruhsatlandırma otoriteleri tarafından konulan kriterlerin karşılanmakla kalmayıp aşıldığını ortaya koydu. Bu çalışma için  aşıda, yetişkinlere uygulanan dozun yarısı kadar H1N1 antijeni kullanıldı.

  Adjuvanlı aşının uygulandığı çocukların tamamında sağlanan bağışıklık, uluslararası ruhsatlandırma otoritelerinin koyduğu alt sınır olan 1:40 seroproteksiyon oranının üzerinde çıktı. Bu durum aşının yetişkinlerde de yeterli korunma sağlayacağının bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca sonuçlar farklı yaş gruplarındaki çocuklara göre dağıtıldığında da (6 – 11 ay, 12 – 23 ay ve 24 – 35 ay) sağlanan bağışıklık yanıtı düzeyi aynı çıkmaktadır. Aşının tolere edilmesiyle ilgili sonuçlar ise kuş gribine yol açan H5N1 virüsüne karşı geliştirilen aşıyla ilgili klinik çalışmalarda alınan sonuçlara benzemektedir.

  GSK Türkiye Genel Müdürü Yiğit Gürçay yaptığı açıklamada klinik çalışma sonuçlarının sevindirici olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

  “İspanya’daki çalışmanın ilk sonuçları, aşı uygulamasının küçük çocuklara etkili bağışıklık yanıtı sağladığını gösteriyor. Bu sonuçları Hükümetler ve yetkili kurumlarla paylaşıyoruz. Avrupa’da yapılan ilk uygulamalardan alınan sonuçlar da son derece olumlu. Aşının uygulandığı insanların çok büyük bir bölümünün ciddi bir yan etki yaşamadan, H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribine karşı etkili bir bağışıklık yanıtı kazandığı görülüyor. GSK olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Hükümetimizin bu alanda yapacağı çalışmalara katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı