Gündem Haberleri

  Yarı insan yarı hayvan için patent

  Hürriyet Haber
  04.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan ABC televizyonunun verdiği bir habere göre, hücre biyolojisi üzerinde çalışan Stuart Newman adındaki bir bilim adamı, yarı insan, yarı hayvan bir yaratık için patent başvurusunda bulundu. Ünlü bilimkurgu yazarı Herbert George Wells'in beyazperdeye de aktarılan ‘‘Doktor Moreau'nun Adası’’ adlı romanı gerçek mi oluyor sorusunun sorulmasına neden olan bu girişim konusunda Stuart Newman, ilginç cevaplar verdi. Amacının böyle bir yaratık gerçekleştirmek olmadığını öne süren bilim adamı, başkalarının böyle bir şeye kalkışmasını önlemek için patent almak istediğini belirtti.

  Patent başvurusu ile konuyu ülke çapında tartışmaya açmayı planladığını da belirten bilim adamı, halihazırda insan geni taşıyan hayvanların, tıbbın hizmetinde kullanıldığına değindi. İnsan geni taşıyan fareler, tavşanlar, koyunlar ve ineklerden elde edilen ‘‘alpha anti-trypsin’’ ile sistik fibrosis gibi hastalıkların tedavi edildiğine işaret eden bilim adamı, bu çalışmalar için patent alınmış olduğunu söyledi.

  Bilim adamı Stuart Newman, yarı insan ve yarı hayvan yaratığı ile ilgili teknikten Journal Science dergisinde bahsedildiğini, tekniğin, insan hücreleriyle hayvan hücrelerinin karıştırılması olduğunu açıkladı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı