Gündem Haberleri

  Yargıtay'da Çiller için ikinci raund

  Hürriyet Haber
  16.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Ceza Genel Kurulu, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i, ‘örtülü ödenek’ dolandırıcılığından Yüce Divan'a gönderebilecek itirazı yarın ikinci kez görüşecek.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay 6'ncı Dairesi'nin dolandırıcı Selçuk Parsadan'ı mahkum eden mahkeme hükmünü onayan, ancak Çiller'i ‘Yüce Divan’a gitse bile ceza almaktan kurtaracak' yorumuna neden olan gerekçeli kararındaki bir cümleye itiraz etmişti.

  Genel Kurul, 24 Şubat'ta yaptığı ilk görüşmede Başsavcılığın tek cümlelik itirazını usul yönünden ele almıştı. Başsavcılığın böyle bir itirazda bulunmaya yetkisinin olup olmadığı oylanmıştı. Genel Kurul'a katılan 27 üyeden 16'sı ‘itirazı kabil değil’, 11'i ise ‘itirazı kabil’ şeklinde oy kullanmıştı. Ancak Yargıtay Yasası'na göre, ilk turda katılanların üçte iki çoğunluğu ile karar verildiği için usül tartışması aşılamamıştı.

  Yarın yapılacak ikinci tur görüşmede önce usülden karar verilecek. Başsavcılığın itiraz yetkisi olup olmadığı oylamasında bu kez salt çoğunluk yeterli olacak. Genel Kurul, Başsavcılığın itiraz hakkı bulunmadığına karar verirse, Çiller'i kurtaran örtülü ödenek kararı kesinleşecek. İtiraz kabul edilirse, aynı gün esasa ilişkin görüşmeye başlanacak. Esastan görüşmede de ilk turda üçte iki çoğunluk aranacak. Sağlanamaması halinde, görüşme ikinci toplantıya bırakılacak.

  Yargıtay 6'ncı Ceza Dairesi, Selçuk Parsadan, Hüseyin Cahit Parsadan ve Mukadder Balkan'ın örtülü ödenek dolandırıcılığından mahkum ederken, gerekçeye, ‘Yasa maddesinde öngörülen haksız menfaatin hangi amaç ileri sürülerek sağlandığı dosya içeriğine göre kesinlikle tespit edilememişse de’ ifadesine yer vermişti. Bu cümleye Başsavcılık, hükmü tartışmalı hale getirdiği gerekçesiyle itiraz etmiş ve çıkarılmasını istemişti. Bu arada Özer Çiller'in, yargıyı etkilemek için lobi oluşturduğu iddiaları ortaya atılmıştı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı