Gündem Haberleri

  Yargıtay'da askeri düzen

  Hürriyet Haber
  04.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay personeli, yasakçı uygulamalar nedeniyle isyan etmeye başladı. Sami Selçuk'un başkan olmasından sonra yayımlanan genelgeler, otopark, servisler, tuvaletler, tatil kampları gibi konularda yasaklamalar getirdi.

  YARGITAY Başkanı Sami Selçuk'un bu göreve seçilmesinin ardından yayımladığı yasakçı genelgeler, personel arasında büyük huzursuzluk yarattı.

  Genelgeler arasında otopark ve kuaför kullanımının yasaklanması, tuvaletlerle servis araçlarında üye-personel ayrımına gidilmesi de bulunuyor. Yargıtay'da bulunan 11 ceza, 21 hukuk dairesi ile genel kurul ve savcılık kalemlerinde çalışan ve sayıları 800'ü bulan personel adına 40 yazı işleri müdürü, Yargıtay Genel Sekreteri Uğur İbrahim Hakkıoğlu ile görüştü. Hakkıoğlu'nun, uygulamaların haklılığını kanıtlamak için ordudaki general ve amirallerin farklı koşullardan yararlanmalarını örnek gösterdiği öğrenildi. Genelgelerle getirilen yasaklamalardan bazıları şöyle:

  OTOPARKA YASAK

  Personelin otoparkı kullanımı yasaklandı, yalnızca ek binadaki yaklaşık 20 araçlık park kullanabiliyor. Ancak orası da hakim ve savcı araçlarıyla sabahın erken saatlerinde doluyor.

  Servis araçları ayrıldı. Üyeler personelin aracına binebiliyor ancak personelin üye, hakim-savcı servis aracına binmesi yasaklandı.

  TATİL KAMPI YASAK

  Manavgattaki Yargıtay Kampı, sadece adli tatil dışında personel tarafından kullanılabilecek. Bu da fiili olarak personele yasak getirilmesi anlamına geliyor; çünkü sözkonusu dönem dışında personel izin yapamıyor.

  Personelin, ek binadaki kuaförü kullanımı yasaklandı.

  TUVALETE YASAK

  Tuvaletlerden bazıları milyarları bulan bir maliyetle yenilendi ve sadece üyelere dağıtılan manyetik kartlarla girilebilir hale getirildi.

  Üyelerin yemekhanesi yenilendi, hakim, savcı ve personel yemekhanesi ise iyileştirilmedi.

  ANKARA / ANKA

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı