Gündem Haberleri

  Yargıtay Yargıtay’a karşı

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  08.02.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun, Milli Gazete yazarı Selahattin Aydar’a verilen hapis cezasını bozarak ‘Laikliği savunanlar dinsizdir’ demenin suç olmadığına karar vermesi Yargıtay’da da tartışma başlattı.

  Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Şener Güngör, muhalif kaldığı karara ‘Bu karar, Yargıtay’ın görüşü olarak kabul edilemez. İçtihat niteliği taşımamaktadır’ tepkisini gösterdi.

  Güngör, Ceza Genel Kurul’u Başkanı Yargıtay Birinci Başkanvekili Osman Şirin tarafından kaleme alınan karar için, ‘Bu kararın amacını aşan gerekçesi var. Devlet çökerse, hepimiz altında kalırız’ diye konuştu.Güngör dün odasında kabul ettiği bir grup gazetecinin sorusu üzerine 14’e karşı 13 oyla alınan ve tartışma yaratan kararla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Yargının temel görevinin ‘Devletin milletiyle bölünmez bütünlüğü ve cumhuriyetin temel niteliklerini korumak’ olduğunu vurgulayan Güngör, ‘Devletin temel niteliklerinin en önemlisi de laik cumhuriyettir. Meclis’in, askerlerin nasıl devleti ve temel niteliklerini koruma görevi varsa, yargının da birinci görevi devleti ve temel niteliklerini korumaktır’ dedi. Güngör, şu değerlendirmeyi yaptı:

  ENDİŞEMİZ VAR

  ‘Bu karar içtihat olarak değerlendirilemez. Ancak, bir başka dosyada da aynı yönde ve gerekçelerle karar çıkarsa, o zaman içtihat olabilir. Bu karar Birinci Başkanvekili’nin görüşünü yansıtan bir karardır. Kendisiyle aynı yönde oy kullanan kalan 13 arkadaşımızın bu gerekçeyi benimsediklerine ilişkin endişemiz var. Kararın amacını aşan gerekçesi var. Laiklik devletin temel ilkelerinden biridir, bu devletin çatısıdır, çatı giderse hepimiz altında kalırız.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı