Gündem Haberleri

  Yargıtay vergi açıkgözlerini hayal kırıklığına uğrattı

  Hürriyet Haber
  30.07.2001 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Yargıtay, vergi ödememek için inanılmaz yöntemlere başvuran uyanıklara geçit vermedi. Yüksek Mahkeme, vergi belgelerinin çalındığını öne süren sanık işadamının beraat edemeyeceğini, arabayı çalan hırsızların sadece işine yaramayacak belgeleri almasının "yaşamın olağan gözlemlerine uygun düşmeyeceğini" açıkladı.

  YEREL MAHKEME BERAAT ETTİRDİ

  Vergi Usül Yasası'na aykırı davrandığı gerekçesiyle sanık işadamı aleyhine İstanbul 8.Asliye Ceza Mahkemesinde açılan dava beraatle sonuçlanınca, Hazine avukatı konuyu Yargıtay'a taşıdı. Konunun uzmanı Yargıtay 11. Ceza Dairesi, sanığın 1990-1993 yılları arasına ait defter ve belgelerinin istenmesine karşın teslim etmeyip gizlediği gerekçesiyle davanın açıldığını bildirdi. Yasa uyarınca bu tür belgelerin ilgili bulundukları yıldan başlamak üzere 5 yıl boyunca saklanması gerektiğini anımsatan Daire üyeleri, istendiğinde bunların verilememesinin sadece "mücbir" sebeple açıklanabileceğine işaret etti. Bunun saptanabilmesi için açılan davada ceza yargıcının, hiçbir duraksamaya yer vermeden gerçeği ortaya çıkarmakla görevli olduğunu vurgulayan Yargıtay, ileri sürülen nedenlerin belgelerin yok olmasını doğuracak nitelikte olup olmadığının tartışılması gerektiğini bildirdi.

  OTOMOBİLDEN SADECE VERGİ BEYANNAMESİ ÇALINMIŞ

  Sanığın sözkonusu belgeleri koyduğu otomobilinin hırsızlar tarafından çalındığını öne sürerek, polislerin olaya ilişkin tutanağını da buna kanıt olarak gösterdiğini saptayan 11.Ceza Dairesi, tutanakta; bulunan otomobilde düz kontak yapılmadığı, düzgün bir şekilde park edildiği, küçük hasarlar dışında çalınan bir şeyden söz edilmediği, teyp ve hoparlörlerin yerinde durduğunun da belirtildiğine işaret etti.

  'HIRSIZLIK TERTİP'

  Vergi kaçırmak isteyenleri hayal kırıklığına uğratan Yargıtay 11.Ceza Dairesi'nin kararı şöyle: "Sanık, işini kısa bir süre önce terkettiğini vergi dairesine bildirmiştir. 4 yıla ait tüm defter ve belgelerin özel otomobilde bulundurulması mutad değildir. Otomobilin içinden hiçbir şey alınmayıp yalnızca, hırsızların işine yaramayan defter ve vesikaların alınması olgusu, yaşamın olağan gözlemlerine uygun düşmemektedir. Emniyet karakoluna yapılan telefon ihbarı, otomobilin düz kontak yapılmadan çalıştırılması, park edildiği yer ile park edilişindeki özen ve düzenlilik ile başvuru tutanağına sonradan eklenen bölüm birlikte değerlendirildiğinde, olmayan vergi denetiminden kaçmak için iradi olarak gerçekleştirildiği, bir tertip sonucu olduğu açık ve seçik bir biçimde anlaşılmaktadır."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı