GeriGündem Yargıtay, Türk’e usül dersi verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıtay, Türk’e usül dersi verdi

Yargıtay, hukuk profesörü olan Adalet bakanı Hikmet Sami Türk'e, ‘Usül hukuku’ dersi verdi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kesinleşen bir mahkûmiyet kararının bozulması için başvuruda bulunan Türk'e, ‘‘Mahkeme kararının, ‘kanıt hatalı değerlendirildi' diye bozulması istenemez’’ yanıtı verdi.

Türk’ün, Ceza Muhakemleri Usulü Kanunu'na (CMUK) dayanarak, yaptığı ‘Yazılı emir yoluyla bozma’ talebi bu gerekçeyle ve oybirliği ile reddedildi.

Bu kararın alındığı dava şöyle gelişti: Adıyaman Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen cinayet davasında sanık H. ‘Katil kastı olmaksızın birisini öldürmek’ten mahkûm oldu. Mahkeme, sanık H'nin, olay tarihinde 15 yaşından büyük 18 yaşından küçük olduğunu gözönüne alırken, duruşmalardaki iyi hali nedeniyle de ceza indirimi yaptı. Sanık H. sonuçta bu suçtan 4 yıl 8 ay 20 gün ağır hapse mahkûm oldu ve ömür boyunca da kamu hizmetlerinden yasaklandı.

TÜRK'TEN İTİRAZ

Bakan Türk, temyiz edilmediği için kesinleşen karara, ‘Kanıtların takdirinde ve suç niteliğinin belirlenmesinde hataya düşüldüğü’ gerekçesiyle itiraz etti. Bakan Türk'ün, 15 Ağustos 2001 tarihli, ‘Yazılı emir yoluyla bozma’ istemli bir başvurusunu değerlendiren Yargıtay 1. Ceza Dairesi ise ret kararı verdi. Kararda, Türk'ün talebinin, ‘‘Hukuka uygun olmadığı’’ vurgulandı.

Meclis’te siyasi ahlak çalışması

ANAP milletvekili Bülent Akarcalı başta olmak üzere TBMM'ye verilen Siyasi Ahlak ve Etik Yasa teklifleri, Anayasa Komisyonu'nda gündeme alınacak. Komisyon Başkanı Turan Tayan, ‘‘Kamuoyunun ve Meclis'in üzerinde bu kadar hassasiyetle durduğu bu düzenlemeyi çok kısa sürede yasalaştırırız’’ dedi. Tayan, komisyonun yeni dönem gündemini belirlerken, önceliğin Siyasi Ahlak Yasa tekliflerine verileceğini söyledi. Tayan, ‘‘Önümüzdeki haftadan itibaren bu konu komisyonda gündeme alınacak. Bu konuda önerileri olan diğer arkadaşlara da çağrı yapıyorum. Teklifleri varsa, bir an önce versinler. Tüm metinleri biraraya getirerek, daha mükemmel bir düzenleme gerçekleştirebiliriz’’ diye konuştu.

TBMM Başkanı Ömer İzgi de sorular üzerine, bu konuda hükümetin de ciddi bir çalışması olduğunu ve partiler arasında uzlaşma bulunduğunu belirtti. İzgi, ‘‘Kısa zamanda bu düzenleme yapılabilir. Bu tür yasalar ivedi yasalardandır. Uyum yasaları çıkarken arada ele alınabilir. Bu konuda gerek iktidar, gerek muhalefet arasında düzenleme yapılması isteği var’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle