Gündem Haberleri

  Yargıtay, TDK'cıların 'çete'den beraatini bozdu

  Hürriyet Haber
  26.01.2002 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 8. Ceza Dairesi, eski Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ile dönemin TDK Başkanvekili Prof. Dr. Hamza Zülfikar'ın da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında, "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve "teşekküle üye olma ve yardım etme" suçlarından verilen beraat kararını bozdu.

  Ankara 2 No'lu DGM'nin Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ile dönemin TDK Başkanvekili Prof. Dr. Hamza Zülfikar'ın da bulunduğu 13 sanık hakkında verdiği beraat kararını, müdahil ve Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı temyiz etti.

  Temyiz istemini inceleyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 13 sanık hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 313. ve 314. maddelerinde düzenlenen, "cürüm işlemek için teşekkül oluşturma, teşekküle üye olma ve yardım etme" fiillerinden verilen beraat kararını "eksik soruşturma" gerekçesiyle oybirliği ile bozdu.

  Daire'nin bozma kararında, sanıklar hakkında TDK içerisinde yasadışı yollardan kendilerine çıkar sağlamak amacıyla dayanışma ve işbirliği içinde örgütlenip, bir kısım sanıkların da bunlara yardımcı oldukları iddiasıyla TCK'nın 313. ve 314. maddesinden kamu davası açıldığı kaydedildi. Kararda, şöyle denildi:

  "Bir kısım sanıklar hakkında açılan ve tefrik edilen halen AnkaraAğır Ceza Mahkemesi'nde devam ettiği anlaşılan nitelikli ve zincirlemezimmet ve bu suça iştirak, görevi kötüye kullanma suçlarından açılan davaların birleştirilmesi, kanıtların birlikte değerlendirilip sanıkların hukuki durumlarının buna göre tayini gerekirken, sevk maddesinde tanımı yapılan suç tipine uymayan bir gerekçe ile yazılı biçimde eksik soruşturma ile beraat hükmü kurulması bozmayı gerektirmiştir."

  Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin bu bozma kararından sonra dava dosyası önce Ankara DGM Başsavcılığı'na gönderilecek, ardından yapılanyasa değişikliği nedeniyle dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gidecek.

  Ankara 2 no'lu DGM, tutuklu sanık Mustafa Kurtcuoğlu, Salih Yılmaz, Halil Selçuk, Ayşe Anıl, Hüseyin Doğanay, Prof. Dr. Hamza Zülfikar, İsmail Parlatır, Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Gülizar Metin, Alim Özdemir, Ahmet Çağlar, Bayram Kızılarslan ve Baki Aydın'a "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak"  ve "teşekküle yardım etmek" suçlarından "yasal unsurları oluşmadığı" gerekçesiyle beraatkararı vermişti. Mahkeme, "Zimmet, zimmete iştirak etmek, görevi kötüye kullanma" suçlarından "görevsizlik" kararı vererek, dosya Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı