Gündem Haberleri

  Yargıtay tarih değil yöntem belirledi

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  21.01.2006 - 01:23 | Son Güncelleme:

  ADALET Bakanı Cemil Çiçek’in başvurusu sonrasında Yargıtay’ın aldığı kararda, mahkemeye bir tahliye tarihi ve formülü verilmezken, yöntem gösterildi. Kartal Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay kararında gösterilen yönteme göre Ağca’nın tam tahliye tarihini hesap yapacak. Özgür geçirdiği sekiz gün de cezaevinde geçireceği süreye eklenecek.Kararda özetle şu tespitler yapıldı:

  SADECE ÖZAL AFFI

  İpekçi
  cinayetinden verilen ceza nedeniyle çift değil tek aftan yararlanacak. "Rahşan affı" değil en lehine olan Özal affı uygulanacak. Bu durumda İpekçi cinayetinden aldığı hapis cezası on yıla indirilecek. Rahşan affıyla getirilen on yıllık indirimden ayrıca yararlandırılamaz.

  2-MAHSUP EDİLEMEZ

  Ağca
  ’nın Papa suikastinden İtalya’da yattığı yaklaşık 20 yıllık süre Türkiye’de işlediği suçlardan indirilip mahsup edilemeyecek.

  3-154 GÜN DÜŞÜLECEK

  Ağca’nın cezalarından, İpekçi’yi öldürme suçundan gözetim ve tutuklukta geçirdiği 153 gün ile İtalya’dan iade sırasında yolda geçirdiği bir günlük süre toplanacak ve 154 günlük süre aldığı cezalardan indirilecek.

  NASIL HESAPLANACAK

  Yargıtay’ın belirlediği bu yöntem ışığında mahkeme yeni Türk Ceza Kanunu’nun lehe hükümlerine göre yeniden uyarlama yapacak. Ağca, Abdi İpekçi cinayeti nedeniyle en lehine olan 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası ile getirilen "Özal affı"dan yararlanacak. Bu suçun cezası on yıl olarak infaz edilecek. İki ayrı gasp suçundan verilen 18’er yıl olan gasp cezaları ise yeni TCK’da gasp suçunun tavanı 10 yıla indiği için onar yıldan toplam 20 yıla çevrilecek. "Özal affı" idam ve müebbet hapis dışındaki cezalarda beşte birini yattıktan sonra tahliye imkanı sağladığı için iki gasp suçundan da toplam 4 yıl yatmış olacak. Ağca’nın bu durumda hapiste kalacağı süre toplam 14 yıl olacak.

  FAKSLANDI

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in başvurusundan sonra alınan Ağca’nın tahliyesinin bozulmasına ilişkin kararın, "Gereğinin yapılması için" Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı’na faksla bildirildiğini açıkladı. Ok, Ağca’nın dosyasını ve 1. Ceza Dairesi’nin kararını Adalet Bakanlığı’na gönderdiklerini de söyledi. Başsavcılık, DEP’lilerin tahliye kararını da zaman kaybı yaşanmaması için faksla gönderilmişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı