Gündem Haberleri

  Yargıtay, rüşvet alan müdürün cezasının artırılmasını istedi

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Yargıtay, Eski Sivil Havacılık Genel Müdürü Sermet Ünel'in, ''rüşvet aldığı'' gerekçesiyle 7 yıl ağır hapis ve 339 milyar 786 milyon 250 bin lira ağır para cezasına mahkum edilmesine ilişkin kararı bozdu. Yüksek Mahkeme, Ünel'in ''emir ve idare yetkisine sahip olması'' nedeniyle verilecek cezaların yarı oranında artırılması gerektiğine işaret etti.

  Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sermet Ünel ve Gül Havacılık İşletmesi Genel Müdürü Alaettin Özdemir hakkında verilen mahkumiyet kararının temyiz incelemesi sonuçlandı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, kararı kısmen onarken, kısmen de bozdu.

  Daire'nin kararında, Sermet Ünel'in Sivil Havacılık Genel Müdürü olarak ''emir ve idare yetkisine sahip olduğuna'' işaret edilerek, sanık Özdemir'e verilen cezanın, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''rüşvet veren hakkında uygulanacak cezanın üçte birden yarıya kadar artırılmasını'' öngören 214. maddesinin uygulanması gerektiğine dikkat çekildi.

  Kararda, bu konuda aleyhte temyiz bulunmadığı için bozma nedeni sayılmadığı ve Özdemir'e verilen 3 yıl 4 ay ağır hapis cezasının onandığı belirtildi. Özdemir'in, memuriyetten sürekli yasaklanmasına da karar verilmişti.

  'CEZAYI ARTIR'

  Yargıtay 5. Ceza Dairesi, sanık Sermet Ünel hakkındaki mahkumiyet kararını ise bozdu. Kararda, gerekçesi, oluşumu ve unsurları gösterilip tartışılmadan TCK'nın, ''yapılması gereken işin yapılmaması veya yapılmaması gereken işin yapılması için'' rüşvet verilmesi halinde 5 yıldan 12 yıla kadar ağır hapis cezasını içeren 212. maddesinin ikinci fıkrasına göre hüküm kurulması gerektiği belirtildi.

  Yerel Mahkeme, hükmü aynı maddenin üçüncü fıkrasından kurmuştu. Kararda, Ünel'in Sivil Havacılık Genel Müdürü olarak, ''emir ve idare yetkisine sahip olduğu'' vurgulanarak, TCK'nın ''rüşvet suçlarında emir ve idare yetkisine sahip olanların cezasının yarı oranında artırılmasını'' öngören 219. maddesinin birinci fıkrasının uygulanması gerektiğine de işaret edildi.

  Yargıtay'ın bu kararından sonra sanık Ünel Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıkacak. Sermet Ünel hakkındaki mahkumiyet kararında, Ünel'in Özdemir'den, 3 Ocak 2000'de 26 milyar 892 milyon 500 bin lira karşılığı olan nakit 50 bin dolar ile 13 milyar 688 milyon 250 bin lira karşılığı 25 bin dolarlık çek aldığı, 25 Ocak 2000 tarihinde ise 27 milyar 376 milyon 500 bin lira karşılığı olan 50 bin dolar ile birlikte toplam 67 milyar957 milyon 250 bin lira karşılığı olan 125 bin dolar rüşvet aldığı belirtilmişti. (aa)  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı