Gündem Haberleri

  Yargıtay: Pompalı tüfek gerilla silahı değil

  Hürriyet Haber
  30.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 8. Ceza Dairesi'nin pompalı tüfeklerin, ‘‘dipçik kısmı çıkarılarak yerine el kabzası konulmasıyla gerilla silahına dönüşeceği’’ gerekçesiyle cezalandırılmasını isteyen kararını bozdu. Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı Naci Ünver ise Genel Kurul'un kararıyla bu silaha sahip olanların yüreklendirildiğini söyledi.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 8. Ceza Dairesi'nin hükmünün bozulmasını isterken, ateşli silahların ancak yivli olması halinde 6136 sayılı yasa kapsamında değerlendirileceğine dikkati çekti.

  Yargıtay Ceza Genel Kurulu, bu itiraz üzerine, oy çokluğu ile 8'nci Ceza Dairesi'nin kararını kaldırdı ve yerel mahkemenin mahkûmiyete ilişkin kararını bozdu. Genel Kurul, pompalı tüfeklerin 6136 sayılı Yasa kapsamında değerlendirilemeyeceğini bildirerek, dairenin bu yöndeki değerlendirmesini ‘‘yasama organının yerine geçmek’’ olarak niteledi. Ceza Genel Kurulu'nun kararı bağlayıcı olduğu için, yerel mahkeme karara uymak zorunda.

  Beykoz Asliye Ceza Mahkemesi, Muhittin Başar adlı bir kişide bulunan av tüfeğini 6136 sayılı Yasa kapsamında değerlendirerek para cezasına çarptırmıştı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı