Gündem Haberleri

  Yargıtay 'internette yayın durdurma' kararını bozdu

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, kişilik haklarına saldırı içeren haberin internetteki yayınının durdurulmasına ilişkin kararı bozdu. İnternetteki yayınlar nedeniyle yapılacak işlem konusunda henüz yasal bir düzenleme bulunmadığına dikkati çeken Daire,''Halbuki mahkeme kararlarının bağlayıcı sonucunun gerçekleşebilmesi için kararın infaz edilebilir olması ve böylece yaptırımının da uygulanması gerekmektedir'' dedi.

  Yargıtay 4. Hukuk Dairesi bu kararı, internet yoluyla yayınlanan bir haberde kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle bir kişinin hem bu yayının durdurulması, hem de tazminat istemiyle açtığı davanın temyiz incelemesini yaparken verdi.

  Yerel mahkemenin, ''haberin internetteki yayınının durdurulmasına'' ilişkin hükmünü bozan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, bozma gerekçesinde bu alanda son günlerde tartışılan yasal boşluğa dikkati çekti. Kararda, şöyle denildi:

  ''İnternetteki yayınlar nedeniyle yapılacak işlem konusunda yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Halbuki mahkeme kararlarının bağlayıcı sonucunun gerçekleşebilmesi için kararın infaz edilebilir olması ve böylece yaptırımının da uygulanması gerekmektedir.

  Şu aşamada internette yapılan bir yayının gönderilenler de dahil olmak üzere internetten çıkarılması veya yayının durdurulması konusunda bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu bakımından verilecek kararın infaz edilebilme ve sonuçsuz kalma olgusu tartışılabilecek bir durum arz etmektedir. Bu da yargı kararının etkisiz kalmasını ve böylece tartışılabilir hale gelmesi sonucunu doğurabilir. Bu nedenle buna ilişkin istemin reddine karar verilmesi gerekirken, bunun yerine kabul kararı verilmesi bozmayı gerektirmiştir.'' (aa)


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı