Gündem Haberleri

  Yargıtay’ın ardından dava bize gelebilir

  ANKARA
  23.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAYASA Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Balyoz davası sanıkları hakkındaki sürecin Yargıtay’da tamamlanmasının ardından kesinleşen kararın kendilerine gelebileceğini söyledi.

  Kılıç, “Ne zaman ki bu karar Yargıtay tarafından onanır ve kesinleşir ancak ondan sonra Anayasa Mahkemesi’ne, eğer bir temel haklarda ihlal varsa, bize gelebilir. Aksi halde olmayacak tabii” dedi. Kılıç dün televizyonların Ankara temsilcilerine bireysel başvuru hakkıyla ilgili ayrıntılı bilgi verirken, Balyoz davası kesinleşmediği için kesinleşmeyen bir davayla ilgili yorum yapamayacağını söyledi. Kılıç, şöyle konuştu: “Dosya önümde olmadığı için bu kadar sanığı olan bir davanın uzun sürede mi, yoksa kısa sürede mi sonuçlandığı konusunda değerlendirme yapamam. Ancak her dosyanın şartlarına göre karar veriliyor. Ne biz ne de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi şu anda dosyayı görmeden kısa ya da uzun diyemez. Devam eden bir yargıda söz söylememiz mümkün değil. Devam eden bir davada yorum yapmak doğru değil. Yargıtay kararı onaylarsa dava bize gelebilir.”

  Tek tek başvuracaklar

  Yargıtay’ın 325 Balyoz sanığına verilen hapis cezalarını onamasının ardından karar kesin hüküm haline gelince, bireysel başvuru yoluyla hükümler tek tek Anayasa Mahkemesi’ne taşınabilecek. Anayasa Mahkemesi ilgili dairesi başvuruyu duruşmalı da görebilecek. Balyoz davasında hak ihlali olup olmadığı ve ihlalin nasıl giderileceği konusunda son kararı Anayasa Mahkemesi verecek.                              

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı