GeriGündem Yargıtay ‘huzur’ kararı vermeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıtay ‘huzur’ kararı vermeli

Yargıtay ‘huzur’ kararı vermeli
refid:21555495 ilişkili resim dosyası

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün Ankara’dan İstanbul’a gelerek, Silivri Cezaevi’nde yatan ve Balyoz davasından 18 yıl hapis cezası alan MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan’ı ziyaret etti.

MHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Meral Akşener ve MHP genel başkan yardımcılarıyla saat 14.08’de Silivri Cezaevi’ne giren Bahçeli’nin ziyareti yaklaşık 80 dakika sürdü. Bahçeli çıkışta yaptığı açıklamada, “Yargıtay’dan huzuru sağlayacak bir karar bekliyoruz” dedi ve şunları ekledi:

Vicdanlarda kabul görmedi

- Mahkeme sonuçları ilan edildiğinden itibaren partimizin görüşü kamuoyu ile paylaşılmış ve mahkeme sonuçlarının millet vicdanında genel kabul görmediği anlaşılmıştır. Ben inanıyorum ki Yargıtay’a konu intikal ettiğinde mahkemenin almış olduğu kararlar Yargıtay’da daha adaletli bir şekilde değerlendirilerek milletimizin vicdanen huzur bulması inşallah sağlanmış olur.

- Yargıtay’ın mahkemenin kararını aynen onaylaması durumunda Türkiye’yi sıkıntılı bir sürece sokacaktır. Bu böyle devam ettiği taktirde, büyük bir bölünmenin eşiğinde bulunan Türkiye’de yargının da kararlar ile kabul edilmez şekilde bir bölünmeye ek olarak Türkiye’yi sokmuş olacaktır. Bunlara dikkat etmek lazımdır.

Yargıtay süreci gecikmesin 

- Mahkeme süreci içerisinde sürekli bu mahkeme sorgulanmış, muhatap edilen sanıklar üzerinde değerli yorumlar yapılacağı yerde, medya tarafından infaz edilecek tarzda bazı değerlendirmeler söz konusu olmuştur. Mahkeme sonuçları belli olduktan sonra da medyadaki görüşmelere ve ne idüğü belirsiz, hukuk bilgisi ne olduğu anlaşılmaz insanlar tarafından bu mahkemenin sorgulanması ve çok ağır cezaları almış olan değerli TSK mensuplarının almış olduğu cezaları haklı gösterebilecek tavırlar içersinde olması da ayrıca milletimizi üzmektedir.

- 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar gerekçeleri ile kısa bir süre içersinde açıklanmalıdır. Yargıtay’a hemen gönderilmeli ve Yargıtay konunun üzerinde acilen bir çalışma yaparak milletin vicdanındaki rahatsızlıkları giderebilmenin bir yolunu bulmalıdır. Bu arada medya patronları, medyanın genel yayın yönetmenleri, sorumlu olan şahsiyetler sözde program yapıyoruz diyerek adaletin köküne dinamit koyanlar, bu tavırlarından vazgeçmelidirler. Bu konuda da başta Sayın Başbakan ve Adalet Bakanı olmak üzere herkesin gerekli tedbiri almasında yarar görüyoruz.

-  Türkiye tahammülsüzlüğe doğru sürükleniyor. Bu tahammülsüzlüğe ne kadar dayanacak belli değildir. Bunu tahrik etmek, kışkırtmak, adaletsizliği derinleştirmek, yanlış bir yol olarak kabul edilmelidir.

Engin Alan Paşa moralli

* Türk milletine büyük hizmetlerde bulunan TSK’nın güzide bir evladı olan ve son seçimlerde İstanbul’da milletvekili seçilmiş bulunan Engin Alan beyefendi yüksek bir moralle, sabırla Türkiye’nin adaletinin bir gün gerçekleşeceği inancı ile bizleri karşılamıştır. Kendisine teşekkür ediyorum. Bölücü unsurlarla kahramanca vermiş olduğu bir mücadelenin bugün aynısı ile içerde bulunan haleti ruhiyesini dikkate alarak yüksek bir moralle bunu da aşacağına inanıyoruz.

Bin Alan feda olsun

ENGİN Alan’ın da görüşmede, kendi durumuna ilişkin şunları söylediği öğrenildi: “Bu cezaların hiçbiri beni yıldırmayacak. Kendimle ilgili hiçbir endişeye sahip değilim. Ben ülke adına endişeleniyorum. Türkiye, bölünmeye, dönüştürülmeye çalışılıyor. Mahkeme kararı haksız ve hukuksuzdur. Asla darbe fiili içinde olmadım. Böyle bir plan da yok teşebbüs de söz konusu değil. Ölene kadar burada kalacaksam kalırım, ölene kadar yatmaya hazırım. Yeter ki vatanım, milletim ayakta kalsın. Vatan sağ olsun. Milletin birliği ve beraberliği söz konusu olduğunda bin tane Engin Alan feda olsun.”

Saat ve tespih hediyesi

CEZAEVİNDEKİ görüşme çaylar eşliğinde yapıldı. Engin Alan, terörle mücadeleyle ilgili görüşlerini Bahçeli’ye anlattı. Alan, önümüzdeki günlerde Sincan Cezaevi’ne nakil talebinde bulunacağını da aktardı. Alan, eşi Nevin Alan’ın cezaevine gidip gelmesinin ardından üşüterek nefrit (böbrek iltihabı) hastalığına yakalandığını ve bundan dolayı da sıkıntıda olduğunu vurguladı. Bahçeli, Alan’a “sabrı ve zamanı” ifade eden, saat ve tespih hediye etti.  - Umut ERDEM / ANKARA

Yorumları Göster
Yorumları Gizle