Gündem Haberleri

  Yargıtay, Hizbullahçılar'ın cezasını bozdu

  Hürriyet Haber
  08.10.2003 - 12:01 | Son Güncelleme:

  Yargıtay, idamlıklar dahil, Hizbullahçılara verilen cezaları bozdu. Yargıtay, buna gereçke olarak Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanma ve eksik soruşturmayı gösterdi.

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 1 No'lu DGM'ce terör örgütü Hizbullah davasında verilen, 3 sanığın idam, 24 sanığın 4 yıl 6'şar ay, 3 sanığın 15'er yıl, 2 sanığın da 3'er yıl ağır hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin mahkumiyet kararını bozdu.

  Daire, bazı sanıkların Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanma istekleri, ek savunma hakkı verilmemesi ve eksik soruşturmayı bozma gerekçesi olarak gösterdi.
    
  Ankara 1 No'lu DGM tarafındanterör örgütü Hizbullah davasında verilen mahkumiyet kararlarına yönelik temyiz istemi sonuçlandı.
    
  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 1 No'lu DGM'nin kararını oybirliğiyle bozdu.

  Daire, bazı sanıkların 4959 sayılı Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanma yönünde verdikleri dilekçeleri, yerel mahkemece takdir edilerek yeniden karar verilmesi için bozma gerekçesi yaptı.
    
  Daire ayrıca, bazı sanıkların suç vasfındaki değişme nedeniyle ek savunma hakkı verilmemesi, eksik soruşturma ve usul eksikliğini de bozma kararının gerekçeleri olarak sıraladı.
    
  Yargıtay'ın bu kararından sonra, dosya yeniden Ankara 1 No'lu DGM'ye gidecek.
    
  Ankara 1 No'lu DGM, terör örgütü Hizbullah davasında Mehmet Emin Alpsoy, Mustafa Gürlüer ve Şeyhmus Aksoy'u, ölüm cezalarının müebbet ağır hapis cezasına dönüştürülmesini öngören yasadan önce TCK'nın 146.maddesine göre idam cezasına mahkum etmişti.
    
  DGM ayrıca, eski Başbakanlık görevlisi Abdülsamat Yıldız, Sadullah Arpa ve Abdurrahman Alpsoy'u, TCK'nın 168. maddesine göre 15'er yıl ağır hapis cezasına mahkum etmişti.
    
  DGM, TCK'nın 169. maddesine göre 2 sanığı 3'er yıl, 24 sanığı da 4yıl 6'şar ay ağır hapis cezasına mahkum etmiş, 6 sanık hakkında da beraat kararı vermişti.
    
  Ankara DGM Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, terör örgütü Hizbullah'ın amacının, ''mevcut anayasal düzeni yıkarak, yerine şer'i hükümlere dayalı bir devlet kurmak'' olduğu belirtiliyordu. Örgütün, çeşitli yerlerde adam öldürme eylemlerine katıldığı ifade ediliyordu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı