GeriGündem Yargıtay, 'Hastalıkta ve sağlıkta' dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıtay, 'Hastalıkta ve sağlıkta' dedi

Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, akıl hastası olan kocaya karşı, eşinin boşanma istemini ve tazminat talebini uygun bulmadı.

Akıl hastası olan kocasına karşı açtığı boşanma davasını kazanan, ancak manevi tazminat talebi reddedilen kadının temyiz başvurusunda Yargıtay, eşin akıl hastası olması nedeniyle tazminat yükümlülüğünün bulunmadığına karar verdi. Yargıtay, yerel mahkemenin temyize konu olmayan boşama kararını da yerinde bulmadı; boşanma talebinin reddedilmesi gerektiğini öngördü.

Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, temyize konu olmayan yerel mahkemenin çiftleri boşama kararı konusunda, akıl hastası olan kocanın davranışlarının iradi olmadığı, eşlerin boşanamayacağı, boşanma talebinin reddedilmesi gerektiğini bildirdi.

Y.A., rahatsızlığı Adli Tıp Kurumu tarafından belirlenen akıl hastası eşi E.A’dan boşanmak için Kadıköy 2. Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Yerel Mahkeme, eşlerin boşanmasına karar verirken, kadının manevi tazminat talebini ise reddetti. Mahkemenin, manevi tazminat kararının temyiz edilmesi üzerine, dosya Yargıtay’a taşındı.

"BOŞANMA DAVASININ DA REDDİ GEREKİR"

Dosyayı inceleyen Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, kocanın akıl hastası olduğunun Adli Tıp Raporu ile belirlendiğine dikkat çekti.

Kararda, bu kapsamda, akıl hastası eşin Türk Medeni Yasası’nın 405’inci maddesi uyarınca kısıtlı olduğu belirtildi. Yargıtay, bu nedenle davalı kocanın davranışlarının iradi olduğunun söylenemeyeceğini belirterek, mahkemenin, verdiği boşanma kararının usul ve yasaya aykırı olduğunu, mahkemenin davayı reddetmesi gerektiğini kaydetti.

Yargıtay, dosyanın bu bölümünün temyiz edilmemesi üzerine, bu konuda karar vermedi, görüşünü bildirmekle yetindi.

"AKIL HASTASI EŞİN MANEVİ TAZMİNAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOK"

Yargıtay kararında, akıl hastası eşin manevi tazminat ödeme yükümlülüğünün bulunmadığı belirtildi.  Kararda, manevi tazminatın ancak iradi davranışların söz konusu olduğu durumlar için düşünülebileceği belirtilerek, akıl hastası olan kişinin kusurundan bahsedilemeyeceği, bu nedenle manevi tazminat ödemekle yükümlü olmadığına karar verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle