Gündem Haberleri

  Yargıtay dinlemesi bilirkişinin raporunda

  Nurettin KURT / ANKARA
  13.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun şikayeti üzerine Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın talimatıyla Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nce oluşturulan üç kişilik bilirkişi heyetinin TİB’te yaptığı inceleme, Yargıtay Birinci Başkanlar Kurulu’na ait telefonun dinlendiğini belgeledi.

  Üç numara dinleniyor

  Eminağaoğlu, kendisine ait cep telefonları, YARSAV ve Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu’na ait telefonların da bulunduğu 11 numaranın, hukuka aykırı olarak dinlenip dinlenmediğinin tespit edilmesini istedi. Mahkemenin talimatıyla bilirkişi heyeti, 5 Kasım’da TİB’te inceleme yaptı. Heyetin 10 Kasım tarihli beş sayfalık raporunu, Hürriyet ele geçirdi. Heyet, Eminağoğlu’nun kullandığı cep, YARSAV’a ait iş ile Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu’nda kullandığı direkt telefonun, “Aktif olarak dinlendiğini” belirledi. Bu üç telefonun, İstanbul 10., 11. ve 13. Ağır Ceza Mahkemeleri’nden alınan kararlar uyarınca dinlendiği bildirildi. Dinlenen Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu’na ait telefonun, Eminağaoğlu’nun direkt makam telefonu olduğu anlaşıldı. Yargıtay’daki 416 ? ? numaralı bu telefonun, İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 3 Kasım 2008 tarih ve 2008/1376 sayılı kararına göre aktif dinlendiği; işlemin Adalet Müfettişliği’nin 22 Kasım 2008 tarih ve 2008/XII/2-1 sonlandırma yazısıyla durdurulduğu da belirlendi. Raporun sonunda şöyle denildi:

  * “Ö. F. Eminağaoğlu adına kayıtlı ..., Yar-gıçlar ve Savcılar Birliği adına kayıtlı... ve Yargıtay 1. Başkanlığı adına kayıtlı 0312-416 ... nolu telefon numaralarında yukarıda bilgisi verilen mahkemelerce iletişimin dinleme ve kayda alındığı ve adalet müfettişliği tarafından yukarıda sayı numarası verilmiş olan karar doğrultusunda iletişimin dinleme ve kayda alınması işleminin durdurulduğu;

  * “Sorgulama ekranı aracılığı üzerinden tespit edilmiş, ancak ilgili mahkeme kararları kurumdan ısrarla talep edilmesine rağmen herhangi bir mahkeme kararı ibraz edilmemiştir. Bu tespitler ile ilgili hiçbir sayısal ya da basılı bilgi belge meteryal kopyalaması temini yapılmamış olup elde edilen veriler sorgulama ekranından elle not edilmiştir.

  * “Santral üzerinden yasadışı olarak ‘hatta girerek’ dinleme yapılması durumunda, teknik olarak tespiti mümkün değildir. Dinlemelerin hukuka uygunluğu hususunun tespitinin, tahkikatın genişletilmesi kararını veren mahkemece değerlendirilmesi gerektiği kanaatinde olduğumuzu bildiririz.”  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı