GeriGündem Yargıtay-Danıştay’a YBP damgası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıtay-Danıştay’a YBP damgası

Yargıtay-Danıştay’a YBP damgası
refid:27780957 ilişkili resim dosyası

CEMAAT medyasına operasyon tüm hızıyla sürerken yeni HSYK, 12 Aralık’ta Cumhurbaşkanı’nın onayladığı ve aynı gün mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan yargı paketi çerçevesinde, yüksek yargıya ‘Paralel Operasyonu’ yaptı. 15 gün içinde seçim yapması gereken HSYK Genel Kurulu, dün sabah toplanarak jet hızıyla Yargıtay’a 144 ve Danıştay’a 33 yeni üye seçimi yaptı.

Yüksek yargıya atanan isimlerin büyük bölümü hükümetin desteklediği söylenen Yargıda Birlik Platformu’nda (YBP) aktif çalışan isimlerden seçildi. Yargıtay için yasa gereği seçilecek yeni 129 üyenin yanı sıra Yargıtay’dan emeklilik nedeniyle boşalan 15 üyelik kadro HSYK’ya bildirildi. Danıştay’da ise yeni seçilecek 39 üyenin yanı sıra Danıştay tarafından emeklilik nedeniyle boşalan 5 üyelik kadrosunun bildirimi yapıldı. HSYK Genel Kurulu, Yargıtay için 144 üyeyi seçerken, toplamda boş bulunan 44 Danıştay üyeliğinin 11’i yine mevzuat gereği Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atama yapılıyor.

ANKARA BAŞSAVCISI DA

YBP sözcülerinden, 2010’daki seçimde YARSAV’dan HSYK üyeliğine aday olan Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden Yargıtay üyesi seçildi. Özden, İşçi Partisi’nde arama yapan polisler hakkında açtığı dava ile dikkat çekmişti. TİB’in Kurucu Başkanı olan ve daha sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Fethi Şimşek de Yargıtay üyesi olarak seçilen isimler arasında yer aldı.

KRİTİK SAVCILAR


Deniz Feneri soruşturmasını tamamlayan, Ethem Sarısülük’ün öldürülmesi davasında iddianameyi hazırlayan, daha sonra Memur Suçları Soruşturma Bürosu Başsavcıvekili olarak atanan Cumhuriyet Savcısı Veli Dalgalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisinden bulunan dinleme cihazlarına ilişkin soruşturmayı yapan ve 13 kişiye dava açan Cumhuriyet Savcısı Durak Çetin de Yargıtay’a atanan isimlerden oldu.

KOZMİK SAVCI DA ATANDI

Kozmik Oda soruşturması ve telefon dinlemeleri ile ilgili büronun başında bulunan Savcı Sadık Bayındır, Faili Meçhul Cinayetler Soruşturması’nda Mehmet Ağar’ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında dava açan ve Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde çalınan tablolarla ilgili soruşturmayı yapan Savcı Hakan Yüksel de Yargıtay’a üye oldu. TMK 10. Madde ile görevli Başsavcıvekili görevindeyken Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu başına getirilen ve halen Başsavcıvekili olarak görev yapan Murat Esen de Yargıtay üyesi seçildi. Eski DGM savcısı kimliği ile bilenen Cumhuriyet Savcısı Cengiz Köksal da Yargıtay üyesi alarak atandı.

AĞAR’IN HÂKİMİ DE


Böcek soruşturmasında şüpheli 5 polis hakkında yakalama kararı çıkan Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mahmut Kaya; Mehmet Ağar, Korkut Eken ve eski özel harekâtçı polislerin de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında açılan davaya bakan Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Tekman Savaş Nemli de Yargıtay’a üye seçildi.

TİB’İ ARAYAN HÂKİM


Gezi eylemlerine ilişkin operasyonun 2’nci dalgasında 28 kişi hakkında açılan davaya bakan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Öztunç da Yargıtay üyesi seçildi. Öztunç, eski İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak da dahil 18 kişi hakkındaki iddianameyi kabul eden heyetin başkanıydı. TİB’de arama yapan hâkim olarak bilinen Hayri Keskin de Yargıtay’a üye seçilen isimler arasında yer aldı.

2. DALGAYI ENGELLEDİ

Dönemin İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı ile 17 Aralık Operasyonu’nu yürüten Savcı Muammer Akkaş’ın 2’nci dalga operasyon yapmasını engelleyen isimlerden Başsavcıvekili Oktay Erdoğan da Bakırköy Başsavcıvekilliği’ne getirilmişti. Erdoğan, Yargıtay üyesi yapılan isimler arasında dikkat çekti. İzmir Başsavcı Vekili Gökhan Karaburun ve Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erol Tekmen Yargıtay üyesi seçildi. Danıştay Savcısı İbrahim Topuz Danıştay üyesi seçildi.

PTT'DEN DANIŞTAY'A

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün Danıştay’ın yeni üyelerini atadı: PTT Genel Müdürü Osman Tural, Ali Ürker, Fatih Mehmet Alkış, İlker Sert, İsmail Kalender, Mahmut Ballı, Cevdet Malkoç, Taha Erdinç Bülbül, Zeynep Kenan.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle