Gündem Haberleri

  Yargıtay’dan ‘telekulak nasıl delil olur’ kararı

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  02.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TEK başına dinleme kaydını mahkumiyet için yeterli saymayan Yargıtay’dan ilginç bir telekulak kararı daha çıktı. Yargıtay 10. Ceza Dairesi, mahkemelere telekulak kayıtlarını nasıl delil olarak kullanacaklarına ilişkin yöntemi belirledi. Daire, 10 yıl hapse dayanak yapılan iletişim tespit tutanaklarının sanıklara okunup, analizleri de yapılarak ayrı ayrı irdelenmemesini eksik soruşturma olarak değerlendirdi ve bozma gerekçesi yaptı. Karar bir uyuşturucu madde kaçaklığı davasında alındı.

  Telekulak kaydıyla mahkûmiyet

  Üç yıl önce, Diyarbakır’da uyuşturucu madde ticareti yaptıkları iddiasıyla, Fasih, Vehbi, Mehmet Ç, Mehmet S. ve Çetin adlı sanıkları Emniyet teknik takibe aldı. Takip sonunda, haklarında uyuşturucu madde ticaretinden dava açıldı. Diyarbakır 5. Ceza Mahkemesi, dinleme kayıtlarını esas alarak, 4 Mayıs 2010’da sanıkları “uyuşturucu madde ticareti yapmaktan” 10’ar yıl hapse mahkum etti. Dava temyiz edildi. Yargıtay’daki temyiz duruşmasında ve dilekçelerinde sanıklar iletişim tespit tutanaklarına itiraz ettiler. Daire, sanıkların telekulak itirazını kabul etti ve mahkemenin kararını oybirliği ile bozdu. Kararda, mahkemelere telekulağı delil olarak kullanma yöntemi şöyle gösterildi:

  Ses örneği al, analiz ettir

  “Hükme dayanak yapılan iletişim tespit tutanaklarının getirtilerek, sanıklara okunması ve gerektiğinde ses kayıtlarının dinletilerek, diyeceklerinin sorulması; görüşmelerin kendilerine ait olmadığını belirtmeleri halinde, ses örneklerinin alınması ve ses kayıtlarının sanıklara ait olup olmadığı konusunda Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi’nde veya uzman bir kurum ya da kuruluşa ses analizi yaptırılarak, rapor alınması. Görüşmelerin sanıklara ait olduğunun belirlenmesi halinde ise her sanığın telefon konuşması ayrı ayrı irdelenip değerlendirilerek, hükme esas alınanların açıkça belirtilmesi gerektiği gözetilmeden eksik araştırma ile yazılı biçimde hüküm kurulması yasaya aykırıdır.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı