Gündem Haberleri

  Yargıtay Başkanlar Kurulu bildiri yayınladı

  A.A
  21.05.2008 - 12:53 | Son Güncelleme:

  Bugün, hükümeti hedef alan sert bir bildiri yayınlayan Yargıtay Başkanlar Kurulu'na, ilk yanıt Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'den geldi. Şahin bildirinin "siyasi ve gereksiz" olduğunu söyledi. Hükümetten gelen bu jet cevaptan sonra akşam saatlerinde AKP kurmayları Yargıtay bildirisi hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Bildirinin bir talihsizlik olduğunu söyleyen Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, "Yargıyı siyasallaştıran bu bildirilerde yine en çok yargı zarar görecektir" dedi.

  Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun bildirisinde Anayasal çalışmalar, AKP'ye açılan kapatma davası, yargıya yönelik eleştiriler konusunda 5 başlıkta sert ve kritik mesajlar verildi. İşte o 5 kritik mesaj:
   
  1- Yargı bağımsızlığı hazmedilemiyor, Yargı mensupları hedef gösteriliyor.

  2- Kapatma davası açan Yargıtay Başsavcısı, ile toplum arasında husumet yaratılmaya çalışılıyor

  3- Türbanla ilgili düzenleme eleştirilere ve toplumsal mutabakat oluşmamasına rağmen engellenemeyen bir hızla yasalaştı.

  4- Hazırlanan Anayasa taslağı bir siyasi görüşün direktif AB kriterlerini bile karşılamıyor.

  5- Yargı ve mensupları yabancılara şikayet ediliyor. Hazırlanan düzenlemeler bizden önce onlara gösteriliyor. Bu hiçbir devlet ciddiyeti ile bağdaştırılamaz.   

   

  Yargıtay Başkanlar Kurulu Bildirisi'nin tam metni...

   

  Akşam saatlerinde AKP kurmaylarının düzenlediği basın toplantısında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek "Yargının millet adına açıklama yetkisi yoktur. Siyasi muhalefet, siyasi partilere bırakılmalıdır. Yargıyı siyasallaştıran bu bildirilerde yine en çok yargı zarar görecektir" dedi.

   

  Hükümetin açıklamasının tam metni...

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı