Gündem Haberleri

  Yargıtay Başkanı: Tahkimde tutuculuk aşılmalı

  Hürriyet Haber
  05.11.2001 - 12:20 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, tahkimin, kişiler arasında doğmuş ya da doğabilecek sorunları, hakem tarafıyla çözümleyen bir yol olduğunu ifade ederek, ''Tahkim, uyuşmazlıkların çözümünde alternatif özel yargılama yoludur'' dedi. Yargıtay Başkanı Sami Selçuk da tahkimin çağın gereği olduğunu ve tutuculuğu aşmak gerektiğini söyledi.

  Adalet Bakanı Türk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde düzenlenen ''Milletlerarası Tahkim Semineri''nde yaptığı konuşmada, insanların aralarındaki hukuki çözümsüzlükleri ya devletten yardım bekleyerek ya da kendi seçtikleri hakemler yoluyla çözmeye çalıştıklarını söyledi.

  İnsanların, uyuşmazlıkları, kendileri tarafından belirlenen hukuka göre çözmelerinin son derece pratik bir yol olduğunu anlatan Türk, tahkimin buna örnek gösterilebileceğini kaydetti.

  ''Tahkim, kişiler arasında doğmuş ya da doğabilecek sorunları, hakem tarafıyla çözümleyen bir yoldur'' diyen Türk, tahkimin aynı zamanda uyuşmazlıkların çözümünde alternatif bir özel yargılama yolu olduğunu da ifade etti. Türk, tahkim için yazılı bir sözleşme yapılmasının şart olduğunu belirtti.
  Bakan Türk, Milletlerarası Tahkim Kanunu'nda belirtildiği gibi yargıya intikal etmiş ve devam etmekte olan bir davayla ilgili olarak da tahkime başvurulabileceğini anlattı.

  Tarafların istemediği konularda tahkime gidilemeyeceğini, mutlaka iki tarafın tahkime gitmeyi istemesi gerektiğini vurgulayan Türk, insanların yargı yolu yanında böyle bir yolu seçmelerinin çeşitli sebepleri olduğunu kaydetti. Her şeyden önce tahkim ile uyuşmazlıkların kısa sürede çözümlendiğini belirten Türk, Milletlerarası Tahkim Kanunu'na göre uyuşmazlığın bir yıl içinde çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

  GENİŞ BİR USUL YOLU

  Adalet Bakanı Türk, tarafların hukuki sorunlarını uzman bir hakemle çözmek isteyebileceklerini ifade ederek, tahkimin taraflara, aynı zamanda geniş bir usul yolu sunduğunu kaydetti. Türk, tahkimin ayrı hukukla yönetilen devletlerin ortak olarak yararlanabilecekleri bir yol olduğunu anlattı.

  Türk firmalarının yurtdışında yapacağı, yurtdışındaki firmaların da Türkiye'de yapacağı yatırımlardan doğabilecek uyuşmazlıkların tahkim yoluyla giderilebileceğini belirten Bakan Türk, tarafların tahkimin dilini de seçebileceğini kaydetti. Türk, yargıda başvuru yapılırken, başvurulan ülkenin dilinin kullanılması şartı bulunduğunu, tahkimde ise bu dilin taraflarca belirlendiğini söyledi.

  Tahkimin yargı yanında alternatif bir çözüm olmakla birlikte yargıdan tamamen bağımsız olmadığını vurgulayan Türk, yargının yardımı olmadan tahkimin yürütülmesinin zor olduğunu dile getirdi.
  Türk, tahkimin işleyişiyle ilgili bilgiler de vererek, ''Tahkim yolu, yargı yolu yanında bazı uyuşmazlıkları çözerek yargıya yardımcı olur ve birbirlerini tamamlarlar'' dedi.

  Türkiye'nin jeopolitik konumuyla uluslararası tahkim merkezi konumuna gelebileceğine dikkati çeken Türk, Türkiye'de kurulacak bir tahkim merkezinin, yurtdışındaki yabancı şirketlerin ve yabancıların sorunlarının çözümünde kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

  SELÇUK: TAHKİM ÇAĞIN GEREĞİ

  Yargıtay Başkanı Sami Selçuk da konuşmasında, ''bilimsel şölen'' olarak değerlendirdiği bu seminerde, uluslararası tahkim konusundaki yeni düzenlemelerin tartışılacağını söyledi. Eskiden beri çokuluslu ortakların, uyuşmazlıkların giderilmesi için uluslararası tahkimin kurulmasını istediklerini ifade eden Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''İç hukuk düzenlemeleri ile yetinen ülkelerin bazı sorunlar yaşamaları doğaldır. Türkiye, bu sorunları yaşamıştı. Bu düzenlemelerin yapılmaması, yabancı yatırımcıların Türkiye'den uzaklaşmasına neden oluyordu. Bu yüzden uluslararası tahkim gereklidir.''

  ''Tahkim çağın gereğidir, tutuculuğu aşmanın gereğidir'' diyen Selçuk, uluslararası tahkim ile uyuşma açısından anayasada bazı değişiklikler yapıldığını kaydetti. Selçuk, bu değişiklikle anayasal düzeyde uluslararası tahkim yolunun açıldığını, daha sonra da Uluslararası Tahkim Kanunu'nun çıkarıldığını hatırlattı.

  Konuşmaların ardından uluslararası tahkimin tartışıldığı seminere geçildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı