GeriGündem Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit kimdir?

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit kimdir?

Yargıtay'ın mevcut başkanı İsmail Rüştü Cirit, yeni dönemde yeniden başkan olarak belirlenmesinin ardından kamuoyunun merak ettiği isim oldu. Peki, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit kimdir ve kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 11 Şubat 2019 tarihinde yeniden başkan olarak belirlendi. Yargıtay'ın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre;

İsmail Rüştü Cirit, 23 Mart 1955 tarihinde Burhaniye’de doğmuştur. İzmir Namık Kemal Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1978 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Şavşat’ta yedek subay olarak yapmıştır. 

Burhaniye hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Cirit; sırasıyla Hakkari, Araklı, Ahlat Hâkimliği, Zile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İnegöl Hakimliği, Kadıköy Hâkimliği ve Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

19 Temmuz 2004 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 10 Mart 2011 tarihinde Yargıtay Onüçüncü Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçilmiştir; bu görevini sürdürürken 10 Şubat 2015 tarihinde de Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca Yargıtay Birinci Başkanlığı’na seçilmiştir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle