GeriGündem Yargıtay: Başbakan hoşgörülü olmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıtay: Başbakan hoşgörülü olmalı

Yargıtay, CHP'li Koç’un Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle verdiği 10 bin YTL’lik tazminat cezası kararını bozdu. Yüksek Mahkeme, "Başbakan ağır dahi olsa yapılan eleştirileri hoşgörü ile karşılanması gerekir" dedi.

Yargıtay, kişinin üstlendiği görev ne kadar önemliyse hakkında yapılan eleştirilerin de o derece sert olabileceğini bildirdi. Yargıtay, Ankara 17’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle verdiği 10 bin YTL’lik manevi tazminat kararını, "Ağır dahi olsa yapılan eleştirilerin hoşgörü ile karşılanması gerekir. Kişinin üstlendiği görev ne kadar önemliyse hakkında yapılan eleştirilerin de o kadar yoğun ve gerektiğinde sert olabileceğinin kabulü gerekir" diyerek bozdu.

Ankara 17’nci Asliye Hukuk Mahkemesi, CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç’un 5 Mart 2004’te Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Erdoğan’a yönelik sarf ettiği sözlerden dolayı 10 bin YTL’lik tazminata mahkum etti. Haluk Koç, karara itiraz ederek temyize gitti.

Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, Koç’un sarf ettiği "Şimdi ben soruyorum Sayın Başbakanım, sen kimin Başbakanısın? Meşru olmak için millet için, utanç olan bir emperyalist aferini almak için kalıptan kalıba giriyorsun, kimlikten kimliğe giriyorsun. Bazen demokrat oluyorsun, bazen dayatıcı. Bazen din bezirganı, bazen sahte laik. Kimsin Allah aşkına sen, kimlerin maşasısın sen, seni ipinde oynatanlar kimler?" sözlerinin hakaret içermediğini bildirdi.
Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi bozma kararında şu görüşlere yer verdi:

"Basın açıklaması bir bütün olarak değerlendirildiğinde açıklama öncesi ülke gündeminde uzun süre yer alan olaylar örneklerle açıklanmış ve davacının olaylar gösterdiği tavır, kullandığı ifadeler ve siyasi anlayışı eleştirilmiştir. Başbakan olan davacının ve ana muhalefet partisi grup başkanvekili olan davalının siyasi kimlik ve konumları gözetildiğinde ağır dahi olsa yapılan eleştirilerin hoşgörü ile karşılanması gerekir. Kişinin üstlendiği görev ne kadar önemliyse hakkında yapılan eleştirilerin de o kadar yoğun ve gerektiğinde sert olabileceğinin kabulü gerekir."
Dava yeniden görülecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle