Gündem Haberleri

  Yargıtay, Ali Helvacı'nun cezasını bozdu

  ANKA
  30.10.2007 - 17:48 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Ceza Genel Kurulu, önceki haftalarda Anayasa Mahkemesi’nin Yüce Divan sıfatıyla yaptığı yargılama sonucu beraatine karar verdiği Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın’ın görev yaptığı dönemde müsteşar olarak çalışan Ali Helvacı hakkında verilen mahkumiyet kararını bozdu.

  Yargıtay 4. Ceza Dairesi tarafından “Görevde yetkiyi kötüye kullanmak” suçunu işlediği gerekçesiyle 5 ay hapis ve 117 YTL adli para cezasına çarptırılan Helvacı, kararı temyiz etmişti.

  Yargıtay Ceza Genel Kurulu, ‘eksik tahkikat’ yapılarak karar verildiği için dosyanın bozulmasına hükmetti. Helvacı, Dorukhan Tüneli’nin iyileştirilmesi işinin yüklenici Köseoğlu İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile Kayaoğlu İnşaat ve Ticaret Ltd. Şti. ortak girişim grubuna ihale bedelinin yüzde 21.40 indirimle verilmesine ilişkin “Görevi kötüye kullanma” suçunu işlediği gerekçesiyle Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nde yargılanmıştı.

  Helvacı’nın yargılandığı davadaki dosyalarda eski Bakan Aydın’ın ‘Olur’unun da bulunduğu yargılama sırasında açıklanmıştı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun bozma kararının ardından, daire eksik incelemeyi tamamlayıp yeni bir hüküm kuracak.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı