Gündem Haberleri

  Yargıtay, Aczmendi lideri Müslüm Gündüz'ün "terör örgütü kurmak ve yönetici olmak" suçlamasıyla aldığı 4 yıllık hapis cezasını onadı

  Hürriyet Haber
  10.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir zamanlar onlar vardı: Kıyafetleri siyah sever Neslihan Yargıcı'ya esin kaynağı olan, ellerindeki sopaları "tak" "tak" yerlere vurarak dolaşan, "düzeltme" görmemiş sakallarıyla herkese ürküntü veren ve çevrelerine zaman zaman sopa savuran Aczmendiler.

  Liderleri, 1997 yılı başında, Fadime Şahin vakası ardından tutuklandı ve çeşitli suçlardan yargılandı. En önemli yargılamalardan biri Malatya Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yapıldı. Bu mahkeme, yasadışı örgüt kurduğu ve bu örgütü yönettiği gerekçesiyle Terörle Mücadele Yasası'nın 7. maddesine göre Müslüm Gündüz'ü 4 yıl 2 ay ağır hapis ve 2 milyar 833 milyon 333 bin lira ağır para cezasına mahkum etti. Temyiz edilen kararı inceleyen Yargıtay, Malatya DGM'nin kararını yerinde bularak, onadı. Başka suçlardan da yargılanan Gündüz, Yargıtay'ın onadığı bu karar ve CMUK hükümleri gereğince yaklaşık 3 yıl cezaevinde kalacak.

  İLGİLİ ARŞİV HABERLERİ:


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı