Gündem Haberleri

  Yargının yükünün siyasetle ilgisi yok

  Hürriyet Haber
  10.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve 358 işadamıyla çıktığı 3 günlük Katar ve Kuveyt ziyaretinden önce havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Başbakan Erdoğan özetle şöyle konuştu:

  İstinaf mahkemeleriyle ilgili kanaatlerimiz belli. Niçin geciktiği de ortada. Fakat sona doğru yaklaşıyoruz. İstinaf Mahkemeleriyle ilgili fiziki şartları tamamlamış durumdayız, sadece bu konularla ilgili atamalar safhasındayız. Adalet Bakanlığı, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu ile birlikte bu atamaları gerçekleştirecekler. Yargının üzerinde toplanan o ağır iş yükünü siyasi kanada yıkma yaklaşımı var. Bunun siyaset mekanizmasıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Eğer bunları incelemekte siz mahir değilseniz, zamanı iyi değerlendirmiyorsanız bunu kalkıp da siyasetçiye yıkamazsınız.

  Şu anda öyle daire başkanları var ki ‘ben bitirdim bütün işlerimi, önümde herhangi bir dosya yok ve süratle de işlerimi takip ediyorum’ diyor. Ama edemeyenler de var herhalde onlar da başka işlerle meşgul oluyorlar.

  Siyasetçinin görevi bellidir, görev alanı bellidir. Hatta hatta yargıya müdahale etmemek gibi gerek Anayasa’dan gerek yasalardan hükmünü alan bize engeller getiren yasal düzenlemeler var. Kimse kalkıp da siyaseti ve siyasetçiyi yargılamaya girmesin.

  Yorgo’dan beklemiyordum

  Sayın Yorgo ile ikili görüşmelerimiz çok verimli geçti. Büyükelçiler toplantısındaki konuşması benim de beklediğim bir konuşma değildi. Fakat daha sonra kendisiyle yaptığımız görüşmede de kendisinin böyle anlaşılmak istenmediğini söyledi ve bunu da basın toplantısında telafi etti. Burada ben ne diyorum bu değil karşımızdakiler ne anlıyor bu çok önemli. Burada böyle bir incelik var. Bu inceliği orada kaçırdılar. Bu da şık olmadı. Biz de oradaki konuşmamızda evsahibi nezaketi içerisinde gerekli değerlendirmeyi orada yaptık.

  Yavaş yavaş alışacak

  Sayın Kılıçdaroğlu “acaba nereden ne kaparım” gayreti içinde. Sayın Kılıçdaroğlu’nun dış politika anlayışı veya “dış politikada nasıl bir tavır takınacağım” böyle bir yaklaşımı zaten yok. Olamaz. Bu işe daha zaman içinde yavaş yavaş alışacak. Sayın Bahçeli’ye yaklaşımı nedeniyle özellikle teşekkür ediyorum. Milli birlik budur. Burada kişisellik söz konusu olamaz. Milli menfaatlerin gerektirdiği yerde herşey geride kalır.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı